Pytanie
Czy firma handlowa będąca małym przedsiębiorstwem powinna sporządzać zbiorcze zestawienie danych o odpadach w przypadku, gdy jedynymi odpadami powstającymi w trakcie działalności są kartony i folia, w których przychodzi do firmy towar, a które są następnie wykorzystywane do pakowania, owijania mniejszych partii towaru do sprzedaży?
Oznacza to, że firma wytwarza i jednocześnie odzyskuje powstałe u siebie odpady i nie oddaje tych odpadów innej wyspecjalizowanej firmie. Nie posiada kart przekazania odpadów.
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2012 r.
Obowiązek złożenia do marszałka województwa zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów, zawarty w art. 37 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.) - dalej u.o., jest powiązany z obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów, o którym z kolei mowa w art. 36 u.o. W zasadzie każdy posiadacz odpadów obowiązany jest do prowadzenia ewidencji odpadów. Akt u.o. oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów lub ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów (Dz. U. Nr 152, poz. 1735) - dalej r.r.i.o., przewidują w niektórych przypadkach zwolnienia z obowiązku prowadzenie ewidencji odpadów, ale sam fakt wykorzystywania wytworzonych przez przedsiębiorcę odpadów na potrzeby własne nie jest równoznaczny z brakiem obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji dotyczy bowiem wykorzystywania na potrzeby własne odpadów przez osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby (art. 36 ust. 3 u.o.), natomiast nie obejmuje przedsiębiorców. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że wykorzystywanie przez przedsiębiorcę odpadów na potrzeby własne wymaga uzyskania zezwolenia na odzysk, o którym mowa w art. 26 u.o., zwolnienia w tym zakresie dotyczą bowiem również osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby.
W pytaniu zawarta jest informacja, iż firma jest małym przedsiębiorcą, nie została jednak podana ilość wytwarzanych przez tą firmę odpadów. Jest to istotne, bowiem zgodnie z § 2 i 3 r.r.i.o. małe i średnie przedsiębiorstwa, które spełniają następujące warunki:
1) wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie,
2) wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie
mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów, która polega na zastosowaniem wyłącznie karty przekazania odpadu. Taki przedsiębiorca jest zwolniony zatem z obowiązku prowadzenia karty ewidencji odpadów.
Przepis art. 105 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) podaje definicje małego przedsiębiorcy.
Zakładając, że istotnie firma będąca małym przedsiębiorca w rozumieniu powyższych przepisów nie przekracza ilości 5 ton rocznie wytwarzanych odpadów innych niż niebezpieczne, a jedyne odpady jakie wytwarza stanowią odpady opakowaniowe, które wykorzystuje na własne potrzeby i których w związku z tym nie przekazuje następnemu posiadaczowi odpadów – firma nie jest obowiązana nawet do prowadzenia ewidencji uproszczonej w postaci kart przekazania odpadów. Skoro firma nie prowadzi ewidencji odpadów, nie jest obowiązana do złożenia zbiorczego zestawienia danych – zgodnie z art. 37 ust. 1 u.o. zbiorcze zestawienie danych jest obowiązany sporządzić posiadacz odpadów prowadzący ewidencję odpadów.
Maria Duczmal