Pierwszą część spotkania w dniu 16 września 2013 otworzyli Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości , Pani Bożena Lublińska-Kasprzak oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Pan Olgierd Dziekoński.
Prezes PARP poinformowała o najnowszym projekcie badawczym realizowanym przez Agencję, jakim jest Panel Polskich Przedsiębiorstw. Jest to pierwsze w Polsce badanie realizowane w tak dużej skali, na reprezentatywnej grupie firm działających na terenie Polski. Na przestrzeni najbliższych pięciu lat, planujemy zrealizować dwadzieścia pięć edycji badań o bardzo różnorodnej tematyce, nawiązującej do aktualnych zjawisk, wyzwań i szans polskiej gospodarki. W trakcie kolejnych edycji będziemy chcieli też poznać najsilniejsze atuty rodzimego biznesu, a więc czynniki pozwalające na skuteczne konkurowanie na lokalnych i globalnych rynkach - powiedziała Prezes PARP, otwierając sesję inauguracyjną.

Czy kryzys dziś zagraża MŚP - zapytał retorycznie Olgierd Dziekoński. Tak, jeśli wybierze się niewłaściwe metody wyjścia z kryzysu. Tutaj zaufanie i współpraca są kluczowe, zwłaszcza swoista infrastruktura zaufania, to znaczy organizacje społeczne i gospodarcze, agencje takie jak PARP i partnerzy – powiedział Minister Dziekoński.

Po części inauguracyjnej nastąpiło podpisanie porozumień o współpracy pomiędzy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości,  reprezentowaną przez Prezes Panią Bożenę Lublińską-Kasprzak a Portugalską Agencją ds. Konkurencyjności i Innowacji IAPMEI, reprezentowaną przez Doradcę Zarządu Panią Helenę Duarte, oraz PARP i Izbą Handlowo-Przemysłową Republiki Kirgiskiej, reprezentowaną przez Zastępcę Prezesa Panią Rimę Apasova, a także PARP i Państwową Służbą Ukrainy ds. Polityki Regulacyjnej i Rozwoju Przedsiębiorczości (SAURPED), reprezentowaną przez Zastępcę Prezesa Pana Olega Sheyko.Po zakończeniu uroczystości podpisania porozumień, dyskusja na temat stanu polskiej przedsiębiorczości kontynuowana była w panelu eksperckim. Wystąpił w nim między innymi Profesor Witold Orłowski, który skomentował wyniki przeprowadzonego przez PARP badania dotyczącego skutków spowolnienia gospodarczego. Panel Polskich Przedsiębiorstw pokazał, że w czasie kryzysu polscy przedsiębiorcy zmienili podejście do biznesu, dziś znacznie aktywniej poszukując nowych źródeł konkurencyjności, w sposób bardziej przemyślany, planując rozwój firmy i zwiększenie zatrudnienia – powiedział Profesor Orłowski.

Pani Helena Duarte powiedziała, że dla firm w Portugalii największym problemem był dostęp do finansowania, zwłaszcza firmy, które nie kwalifikowały się do objęcia pakietem pomocowym. Firmy, dla których UE była najważniejszym rynkiem zbytu, najbardziej odczuły spowolnienie, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielki popyt wewnętrzny. Obecnie w gospodarce widać ożywienie, spada bezrobocie, rośnie eksport.
Dyrektor belgijskiej kancelarii prawnej UCM National Pan Arnauld Deplae wskazał, ze instytucje publiczne powinny przede wszystkim zadbac o zatrudnienie i rozważyć np. mniejsze obciążenie związane z zatrudnieniem pierwszych trzech pracowników w firmie.
99% inwestycji w belgijskich firmach bazuje na kredycie bankowym, stąd ważne, by zadbać o łatwą dostępność kredytowania zewnętrznego dla firm.