Pytanie
Pracownik przebywał do 10 stycznia 2014 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym i w międzyczasie złożył wniosek do ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W wyniku odrzucenia wniosku i wyczerpania drogi odwoławczej złożył pozew do sądu, w którym zaskarżył decyzję ZUS. Sąd okręgowy w dniu 10 marca 2015 r. wydał wyrok przyznający pracownikowi prawo do renty od 11 stycznia 2014 r. do 30 listopada 2014 r. Wyrok uprawomocnił się w kwietniu 2015 r. Umowa o pracę nie została dotychczas rozwiązana. Pracodawca skieruje pracownika na badania kontrolne i w przypadku stwierdzenia braku zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku zamierza rozwiązać umowę o pracę w trybie wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał uczynić zadość nie przedawnionemu roszczeniu pracownika dotyczącemu wypłaty odprawy rentowej na mocy prawomocnego wyroku sądu okręgowego, od którego ZUS nie składał apelacji?
Czy rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem z zachowaniem okresu wypowiedzenia zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odprawy rentowej?