Pytanie
Spółka z o.o. podpisuje umowy ze szwedzkimi firmami pośredniczącymi w poszukiwaniu lekarza POZ w przychodniach w Szwecji. Wykonawcą usług (lekarzem) jest jeden z udziałowców spółki, który jest także członkiem trzyosobowego zarządu. Po przyjęciu przez Spółkę zlecenia wspólnik (wiceprezes, lekarz) jedzie do Szwecji i świadczy usługi medyczne w przychodniach wskazanych przez zleceniodawcę. Zlecenia przysyłane są na firmowego maila, tłumaczy je i negocjuje warunki wspólnik, następnie zleceniodawca przysyła do Polski umowę do podpisania. Umowa podpisywana jest przez jednego z trzech członków zarządu, czasami oczywiście przez wspólnika, który następnie osobiście usługę w Szwecji wykonuje.
Czy mamy tutaj do czynienia z zakładem, o którym mowa w artykule 5 ust. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Szwecją?
Czy może użyte w tym przepisie sformułowanie "przedsiębiorstwo" ma (zgodnie ze słownikiem) zastosowanie jedynie do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a nie do spółki z o.o.?
Czy może to determinować konieczność opodatkowania dochodów spółki z o.o. w Szwecji?
Czy jeśli wspólnik założy w Polsce własną działalność gospodarczą i podpisze ze spółką z o.o. umowę na podwykonawstwo, to znajdzie tutaj zastosowanie ww. przepis o zakładzie?
Na etapie podpisywania umowy ze zleceniodawcą wspólnik będzie reprezentował spółkę z o.o., a dopiero jako podwykonawca wystąpi jako przedsiębiorca.
Czy jeśli wspólnik ma miejsce zamieszkania w Polsce, rodzinę, ośrodek interesów życiowych, a w Szwecji faktycznie będzie wykonywał pracę na zlecenie polskiej spółki z o.o. przez ponad 183 dni w kolejnych 12 miesiącach to powinien opodatkować się w Szwecji?