Pytanie
Jednostka badawczo-rozwojowa otrzymuje dotacje z MNiSW na prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz badawczo-rozwojowych. Środki z tych dotacji przeznaczane są m.in. na zakupy towarów i usług oraz wynagrodzenia dla pracowników naukowych jednostki. Skutkiem tych wydatków powstają opracowania naukowe, które można określić jako wartości niematerialne i prawne oraz urządzenia techniczne. Dotacje księgowane są jako przychody, wydatki natomiast mogą być księgowane w ciężar kosztów jednostki w zespole 4 lub też na jednym z kont zespołu 1 jako np. środki trwałe w budowie.
Zarówno dotacje jak i wydatki nie wpływają na podstawę podatku dochodowego mają jednak wpływ na wynik finansowy jednostki. Jeżeli wydatki będą traktowane w danym okresie jak koszty to wynik finansowy w danym okresie będzie mniejszy niż wtedy, gdy wydatki będą kumulowane na koncie np. środki trwałe w budowie a potem amortyzowane wg stawki właściwej dla danego rodzaju środka trwałego. W tym przypadku w kilku kolejnych okresach rocznych wynik finansowy za dany okres będzie korzystniejszy bowiem amortyzacja rozłoży poniesione wydatki na wytworzenie środka trwałego na okres na ogół kilku lat.
Czy jednostka może, jeśli w przyjętych zasadach rachunkowości nic na ten temat nie zapisano, przyjąć jedną z opisanych wyżej metod ujmowania wydatków tzn. zaliczać je w ciężar kosztów bieżącego okresu lub też nie zaliczać, a potem po przyjęciu środka trwałego do używania rozpocząć jego amortyzację?