Pytanie
Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę garażu na warsztat samochodowy w zabudowie jednorodzinnej z dopuszczeniem usług z wyłączeniem rodzajów przedsięwzięć, dla których obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Z dokumentów wynika, że inwestycja dotyczy również zagospodarowania działki. Polegać ma na wykonaniu miejsc postojowych i placu manewrowego o powierzchni 140 m kwadratowych. Projektowane miejsca postojowe i plac manewrowy będą miały powierzchnię gruntową, stabilizowaną tłuczniem kamiennym. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwala na naturalne odprowadzenie wód opadowych do gruntu. W przyległej drodze brak kanalizacji deszczowej. Natomiast miejscowy plan zagospodarowania terenu ustala odprowadzenie wód opadowych z dojść podjazdów i miejsc postojowych dla samochodów, do czasu realizacji kanalizacji deszczowej, może odbywać się do gruntu poprzez studzienki z wkładem zabezpieczającym przed przenikaniem substancji ropopochodnych lub zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi. Projektant wskazała przepisy odrębne § 28 ust. 2 oraz § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
Czy w związku z tym wymagane jest pozwolenie wodnoprawne - zgodnie z art. 122 ustawy - Prawo wodne na szczególne korzystanie z wód?
Czy inwestor zgodnie z planem ma obowiązek zaprojektować studzienki z wkładem zabezpieczającym przed przenikaniem substancji ropopochodnych?
Czy ma obowiązek utwardzić miejsca postojowe i plac manewrowy i wprowadzić wody opadowe do gruntu poprzez studzienki zgodnie z mpzp?