Pytanie
Inwestor posiada pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie z motelu, restauracji oraz budynku stacji paliw poprzez studnię chłonną do ziemi ścieków bytowych oczyszczonych w istniejącej oczyszczalni ścieków (RLM 30). W związku z potrzebą likwidacji istniejącej studni chłonnej i wykonania nowej studni zachodzi konieczność uzyskania nowego pozwolenia wodnoprawnego obejmującego likwidację istniejącej studni chłonnej, wykonanie nowej na działce będącej własnością inwestora oraz odprowadzanie do ziemi poprzez projektowaną studnię chłonną oczyszczonych wód opadowych oraz ścieków bytowych z oczyszczalni ścieków zlokalizowanej przy stacji paliw. Po zlikwidowaniu istniejącej studni chłonnej odbiornikiem wód opadowych i oczyszczonych ścieków ze stacji paliw będzie projektowana studnia chłonna. RZGW prezentuje stanowisko, iż zgodnie z § 17 ust. 2 rozporządzenia nr 4/2014 dyrektora RZGW w Krakowie z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie warunków korzystania z wód regonu wodnego Górnej Wisły, zakazane jest wprowadzanie ścieków bytowych do ziemi na terenie aglomeracji, o których mowa w art. 43 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. i w związku z tym udzielenie wnioskowanego pozwolenia na wprowadzanie ścieków bytowych do ziemi będzie niezgodne z art. 125 pkt 1 pr. wod.
Czy zatem inwestor nie ma możliwości korzystania z istniejącej od lat oczyszczalni, tylko musi podłączyć się do kanalizacji?
Czy nie ma możliwości wykonania studni chłonnej w obrębie swojej nieruchomości (inny numer działki), która odbierałaby oczyszczone ścieki bytowe z istniejącej oczyszczalni na takich samych warunkach jak w aktualnym pozwoleniu wodnoprawnym ważnego na chwilę obecną do 2020 r.?