Odpowiedź:
Artykuł 180 pkt 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. stanowi, że eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane (nie jest wymagane także jeżeli wymagane jest pozwolenie zintegrowane). Zgodnie z art. 152 ust. 1 p.o.ś., instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska.
Część instalacji nie wymaga jednak ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Z ww. wynika, że pozwolenie lub zgłoszenie dotyczy tylko przypadków, w których występuje do powietrza emisja gazów lub pyłów.

W opisanej sytuacji mogą wystąpić niewielkie emisje np. pyłów z przetwarzania arkuszy papieru (przewijania itp.) oraz substancji uwalniających się w wyniku klejenia (składników kleju skrobiowego – należy sprawdzić kartę charakterystyki). Powyższe można sprawdzić w oparciu o pomiary stężenia pyłu na stanowisku pracy i kartę charakterystyki kleju. Jeżeli przy stanowisku roboczym nie stwierdzi się ww. substancji, to emisja nie występuje i pozwolenia oraz zgłoszenie instalacji nie są wymagane.

W innym przypadku, to czy wymagane jest pozwolenie, czy zgłoszenie (a może nic) wymaga przeanalizowania nw. przepisów wykonawczych:
- rozporządzenia Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia - dalej r.i.e.w.z.
- rozporządzenia Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia - dalej r.w.g.p.p.

Paragraf 1 ust. 1 r.w.g.p.p. stanowi, że wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie wymaga pozwolenia w przypadku instalacji określonych w załączniku do r.w.g.p.p., w którym nie wymieniono tego rodzaju instalacji jak wskazana w pytaniu.

Kolejne zwolnienia z uzyskania pozwolenia zawarte są w § 1 ust. 2 i § 1 ust. 3 r.w.g.p.p. Spełnienie wskazanych warunków wskazuje na brak obowiązku posiadania pozwolenia.

W opisanej sytuacji należy zwrócić uwagę na § 2 ust. 4 pkt 11 r.i.e.w.z.

Moim zdaniem nawet, jeżeli z danej instalacji występuje emisja gazów i pyłów (stwierdzi się ją pomiarami stężeń przy stanowisku lub na podstawie kart charakterystyki) i jest to emisja zorganizowana za pośrednictwem przeznaczonych do tego środków (wentylacji mechanicznej), to z bardzo dużym prawdopodobieństwem spełniony będzie warunek 10% stężeń dopuszczalnych lub wartości odniesienia i pozwolenie nie będzie wymagane. Może być wymagane zgłoszenie. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami