Pytanie
Czy firma odbierająca na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. Nr 63, poz. 638 z późn. zm.) opakowania po środkach ochrony roślin (od osób prywatnych - bez KPO) jest zobowiązana posiadać pozwolenie na zbieranie odpadów?
Zbieranie odbywa się w miejscu, gdzie prowadzona jest jednocześnie sprzedaż środków ochrony roślin. Firma wytwarza również odpady inne niż niebezpieczne w ilości poniżej 0,25 Mg/rok (odpady nie powstają w związku z eksploatacją instalacji).
Czy w związku z tym można połączyć pozwolenie na wytwarzanie odpadów z pozwoleniem na zbieranie?
Czy taki podmiot zobowiązany jest do złożenia zbiorczego sprawozdania o odpadach?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2012 r.
Posiadacz odpadów, który wytwarza odpady inne niż niebezpieczne w ilości 0,25 Mg rocznie nie jest obowiązany ani do uzyskania decyzji na wytwarzanie tych odpadów ani nawet do złożenia informacji o wytwarzanych odpadach i o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami. Obowiązek przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami powstaje, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.) - dalej u.o., jeżeli posiadacz wytwarza odpady niebezpieczne w ilości do 0,1 Mg rocznie albo powyżej 5 Mg rocznie odpadów innych niż niebezpieczne. Obowiązek uzyskania decyzji na wytwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne nie dotyczy podmiotu, który nie eksploatuje instalacji ani nie prowadzi jednego z rodzajów działalności usługowej, o której mowa w art. 17 ust. 1a u.o. (usługi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw). Nie jest zatem możliwe połączenie pozwolenia na wytwarzanie odpadów z określeniem wymagań na zbieranie odpadów na zasadach określonych w art. 31 u.o. skoro posiadacz odpadów nie jest objęty obowiązkiem uzyskania decyzji na wytwarzanie odpadów.
Na zbieranie odpadów w postaci opakowań po środkach ochrony roślin firma nie jest jednak obowiązana uzyskać zezwolenie na zbieranie na podstawie art. 28 u.o., bowiem jest objęta zwolnieniem wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rodzajów odpadów, których zbieranie lub transport nie wymagają zezwolenia na prowadzenie działalności (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 154, Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 965 oraz z 2008 r. Nr 23, poz. 136) -dalej r.r.o.t. zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów jest zbieranie, które odbywa się w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż wyrobów przemysłowych oraz produktów w opakowaniach, po zużyciu których powstają odpady określone w załączniku do r.r.o.t. Wśród odpadów objętych zwolnieniem są odpady o kodzie 15 01 10* Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone (np. środkami ochrony roślin I i II klasy toksyczności - bardzo toksyczne i toksyczne). Należy jednakże pamiętać o tym, że posiadacz odpadów, który jest zwolniony z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na zbieranie, zgodnie z r.r.o.t. ma obowiązek zgłoszenia do rejestru prowadzonego przez starostę właściwego ze względu na miejsce prowadzenia zbierania. W tym celu jest obowiązany złożyć wniosek o wpis do rejestru, zawierający informacje wskazane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie zakresu informacji podawanych przy rejestracji przez posiadaczy odpadów zwolnionych z obowiązku uzyskiwania zezwoleń oraz sposobu rejestracji (Dz. U. Nr 152, poz. 1734).
Obowiązek złożenia do marszałka województwa zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów (ZZD), zawarty w art. 37 u.o. jest powiązany z obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów, o którym z kolei mowa w art. 36 u.o. W zasadzie każdy posiadacz odpadów obowiązany jest do prowadzenia ewidencji odpadów. Akt u.o. oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów lub ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów (Dz. U. Nr 152, poz. 1735), zwane dalej r.r.i.o., przewidują w niektórych przypadkach zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Odpady opakowaniowe nie zostały objęte takimi zwolnieniami. Przepisy § 2 i 3 r.r.i.o. wprowadza uproszczenie ewidencji odpadów dla małych i średnich przedsiębiorstw (przez co obecnie należy rozumieć przedsiębiorców), które polega na prowadzeniu wyłącznie karty przekazania odpadu. Możliwość ta dotyczy jednak tylko wytwórców odpadów, którzy wytwarzają niewielkie ilości odpadów, zwolnienia te nie dotyczą natomiast gospodarowania odpadami, w tym ich zbierania.
Oznacza to, że posiadacz prowadzący zbieranie odpadów opakowaniowych bez wymogu uzyskania zezwolenia, jest obowiązany prowadzić pełną ewidencję zbieranych – obejmującą kartę ewidencji odpadu i kartę przekazania odpadu, jak również jest obowiązany złożyć ZZD do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce zbierania, zgodnie z art. 37 u.o. Bez znaczenia jest fakt, iż sprzedawca przyjmuje takie odpady od osób fizycznych – nawet jeżeli sprzedawca przyjmuje odpady od podmiotów zwolnionych z ewidencji odpadów, obowiązany jest prowadzić kartę ewidencji odpadu, a przekazując zebrane odpady – wystawić kartę przekazania odpadu.
Maria Duczmal