Pytanie
Firma usługowa A prowadząca roboty budowlane wydobyła w ich trakcie grunty, w których stwierdzono obecność metali ciężkich. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi - dalej r.s.j.g.z., grunty podzielono na dwie grupy:
- grunty grupy C (tj. spełniające standardy grupy C, lecz niespełniające standardów grupy B),
- grunty grupy B (tj. spełniające standardy grupy B, lecz niespełniające standardów grupy A).
Jak należy postąpić, gdy znajdzie się podmiot B (np. firma lub osoba fizyczna), który zechce za darmo lub odpłatnie przyjąć od firmy A te grunty na własne potrzeby (np. w celu wykonania prac ziemnych w obrębie terenów zabudowanych i zurbanizowanych (grunty grupy B) lub przemysłowych i komunikacyjnych (grunty grupy C)?
Czy grunt wydobyty i przetransportowany na miejsce docelowe może być potraktowany jako swoisty produkt, czy też jego kwalifikacja jako odpadu jest przesądzona?
Zgodnie z art. 101r ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., zabrania się używania do prac ziemnych gleby lub ziemi, jeżeli jest przekroczona w nich dopuszczalna zawartość substancji powodującej ryzyko, dla gruntów występujących w miejscu użycia tej gleby lub ziemi. W tym wypadku miałaby miejsce sytuacja, w której zawartość substancji powodujących ryzyko spełniałaby standardy dla gruntów występujących w obrębie terenów o danej kategorii (np. zurbanizowane albo komunikacyjne), a więc ww. warunek byłby spełniony.
Czy i jakie wymagania należałoby spełnić, by grunty można było przekazać w opisany sposób?
Jeżeli grunty zostaną uznane za odpad, to - mając na uwadze np. spełnienie standardów dla grupy B - pod jakim kodem należy je kwalifikować: 17 05 04 czy 17 05 03*?