Pytanie
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność polega na hurtowej sprzedaży książek z tzw. prawem zwrotu niesprzedanych egzemplarzy. Terminy zwrotów ustalane są indywidualnie. Niejednokrotnie kontrahent ma prawo zwrotu niesprzedanych egzemplarzy nawet w terminie 1 roku od momentu pobrania towaru. Po otrzymaniu zwrotu przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą na niesprzedane egzemplarze. Pytanie przedsiębiorcy dotyczy: momentu ujęcia faktury korygującej z tytułu zwróconych przez kontrahenta egzemplarzy. Dotychczas faktury korygujące były ujmowane w PKPiR w dacie wystawienia faktury korygującej.
Czy faktura korekta powinna zostać zewidencjonowana w miesiącu i roku podatkowym, w którym to została rozliczona faktura dokumentująca sprzedaż?
Postępowanie to z uwagi na dużą ilość i różny termin wystawiania faktur korygujących, wiązałoby się z ciągłymi korektami roku poprzedniego i nie tylko (korekta PIT-36) – zwrot towaru, faktura korygująca, korekta zeznania za rok poprzedni.