Pytanie:
Jakie koszty uzyskania będą przysługiwać 20 czy 50%?
Co napisać w treści umowy, żeby mogła to być umowa o dzieło?
Dodatkowo będzie zawarta umowa o dzieło z samym autorem książek o treści: "Przygotowanie i przeprowadzenie spotkania autorskiego - wykładu na temat twórczości własnej w tym własnego warsztatu twórczego - z wykorzystaniem własnych tekstów i materiałów - prezentacja i odczytywanie przez autora fragmentów tekstu z autorskiej powieści".
Czy taka treść nie wyklucza zawarcia pierwszej umowy?
Jeżeli tak to jak powinna brzmieć umowa zawarta z samym autorem i jakie koszty uzyskania będą przysługiwać?

 

Odpowiedź:
Na przeprowadzenia spotkania z autorem może być zawarta umowa o dzieło. Uwzględniając fakt, że praca osoby prowadzącej spotkanie z autorem będzie miała autorski charakter uważam, że będą mogły być zastosowane 50% koszty uzyskania.

Uzasadnienie:
W myśl art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.), przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Niewątpliwie przedmiotem umowy o dzieło może być poprowadzenie spotkania z autorem książki - możemy uznać, że mamy do czynienia z konferansjerem, który przedstawi artystę, przygotuje publiczność na spotkanie, a podczas samego spotkania, będzie zadawał pytania, komentarze, czasem opowiadał anegdoty. W przedmiocie umowy wystarczy zapisać np. "Poprowadzenie spotkania z ...".
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Aby można było zastosować koszty autorskie (50%), powinien zostać wykonany utwór. W myśl art. 1 ust. 1-2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2) plastyczne;
3) fotograficzne;
4) lutnicze;
5) wzornictwa przemysłowego;
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
7) muzyczne i słowno-muzyczne;
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
9) audiowizualne (w tym filmowe).
W katalogu powyższym będzie mieścić się także praca konferansjera (osoby prowadzącej spotkanie z autorem). Jest to bowiem występ publiczny posiadający indywidualny i twórczy charakter.
Z pytania wynika także, że autor ma na spotkaniu zaprezentować własną twórczość oraz warsztat twórczy poprzez odczyty fragmentów własnej powieści. Niewątpliwie zatem również w tym przypadku będzie to przejaw działalności twórczej, wobec czego można naliczyć koszty w wysokości 50% przychodów - przedmiot umowy może być taki, jak w pytaniu.

[Uwaga! Ta odpowiedź jest już nieaktualna od 1 I 2018 r.]