Czy do wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie oczyszczonych ścieków deszczowych do wód konieczne jest dołączenie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska

Czy w przypadku wystąpienia wnioskodawcy o wydania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie oczyszczonych ścieków deszczowych do wód z terenu nowo projektowanego zakładu, który kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie negatywnie oddziaływać na środowisko koniecznym jest dołączenie do wniosku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Odpowiedź:

W przypadku wystąpienia wnioskodawcy o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie oczyszczonych ścieków deszczowych do wód z terenu nowo projektowanego zakładu, który kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie negatywnie oddziaływać na środowisko, nie jest konieczne dołączenie do wniosku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) – dalej u.o.o.ś., decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wymagana jest przed wydaniem pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych. Wymóg ten nie dotyczy pozwoleń wodnoprawnych o charakterze emisyjnym, jak pozwolenie na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Pozwolenie to nie jest wymienione w katalogu decyzji określonych w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś., przed wystąpieniem z wnioskiem o które jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Ewa Piętowska, autorka współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska

Odpowiedzi udzielono 28 lutego 2013 r.

Data publikacji: 1 marca 2013 r.