Pytanie
Jest jedno zamierzenie budowlane, którego przedmiotem jest budowa oświetlenia drogowego dla skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą powiatową i drogą gminną. Oświetlenie to przechodzi przez pasy drogowe drogi gminnej, powiatowej i wojewódzkiej.
Czy właściwe jest wymaganie od inwestora (którym w tym przypadku jest gmina) uzyskania dwóch pozwoleń na budowę oraz dokonania dwóch zgłoszeń?
Odrębnie dla pasa drogowego drogi wojewódzkiej (od wojewody) oraz dla pasa drogowego drogi powiatowej i gminnej (od starosty). Zgodnie z prawem budowlanym pozwolenie na budowę obejmuje całe zamierzenie budowlane. Można wydać pozwolenie na część zamierzenia budowlanego, ale tylko gdy obejmuje co najmniej dwa obiekty budowlane i każdy z nich może samodzielnie funkcjonować. W opisanym przypadku jest to niemożliwe. Zamierzenie obejmuje wykonanie jednego obiektu budowlanego - oświetlenie drogowe.
Czy rzeczywiście w przypadkach związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych dla jednego zamierzenia budowlanego (na przykład przebudowa skrzyżowania), które obejmuje pasy drogowe dróg różnych kategorii (krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne), konieczne jest dokonanie, czasem absurdalnego, podziału takiego zamierzenia (często na elementy, które nie mogą samodzielne funkcjonować z uwagi na przyjęte rozwiązania techniczne) i uzyskiwanie na nie odrębnych decyzji o pozwoleniu na budowę z urzędu wojewódzkiego w zakresie dróg wojewódzkich i krajowych oraz odrębnie ze starostwa dla dróg powiatowych i gminnych?
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii, coraz częściej spotykam się z tym zagadnieniem, a przepisy wprost nie regulują tej kwestii.