Pytanie
Czy zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 34 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) - dalej r.p.z.o.ś. budowa lokalnej sieci ciepłowniczej doprowadzającej ciepło z projektowanej lokalnej, małej kotłowni na terenie zakładu przemysłowego wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
Budowa sieci ciepłowniczej na terenie zakładu przemysłowego może wymagać uzyskania decyzji środowiskowej. Przepis § 3 ust. 1 pkt 34 r.p.z.o.ś. zwalnia z obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej jedynie osiedlowe sieci ciepłownicze i przyłącza do budynków.
Uzasadnienie
Do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zaliczają się instalacje, które przeznaczone będą do przesyłu pary wodnej (czyli wody w stanie gazowym) oraz ciepłej wody (o temperaturze podniesionej w sposób naturalny lub sztuczny). Wyłączenie z obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej obejmuje: osiedlowe sieci ciepłownicze i przyłącza do budynków.
Sieć ciepłownicza, w myśl § 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. Nr 16, poz. 92) – dalej r.w.f.s.c. to połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do przesyłania i dystrybucji ciepła ze źródeł ciepła do węzłów cieplnych. Węzeł cieplny to, zgodnie z § 2 pkt 9 r.w.f.s.c. to połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczanego z przyłącza oraz regulacji ilości ciepła dostarczanego do instalacji odbiorczych. Za osiedlowe sieci ciepłownicze należy uznać takie sieci, które znajdują się na terenie osiedla mieszkaniowego, czyli zespołu budynków mieszkalnych. Automatycznie wyklucza to sieci ciepłownicze znajdujące się na terenie zakładu przemysłowego.
Termin "przyłącze" to na podstawie art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) urządzenie budowlane, w tym wypadku służące do krótkodystansowego przesyłu związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Janusz Jerzy