Czy Bruksela stanie w obronie pszczół?

Pszczoły mają problem. 15 marca br. w Brukseli zapadną decyzje co do zakazu stosowania chemicznych środków ochrony roślin przyczyniających się do ich wymierania. Pod wpływem lobbingu firm agrochemicznych początkowy entuzjazm krajów członkowskich słabnie. Jak w tej sprawie zachowa się Polska?

Przedstawiciele rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej 14 i 15 marca w Brukseli decydują o tym, czy w rolnictwie zostanie wprowadzony zakaz stosowania 3 neonikotynoidów (rodzaj pestycydów), które zidentyfikowano jako szkodliwe dla pszczół. Chodzi o imidacloprid, chlotianidynę i tiametoksam, których producentami są firmy Bayer i Syngenta.

Dyskusja na temat zakazu używania neonikotynoidów rozgorzała w UE po tym jak przed dwoma miesiącami Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Europejska Agencja Środowiska opublikowały raporty wskazujące na związek tych substancji z masowym wymieraniem pszczół . Obie agencje apelowały o podjęcie natychmiastowych działań. Komisja Europejska zaproponowała wówczas wprowadzenie zakazów, które obecnie są dyskutowane w Brukseli, ale prawdopodobnie nie uda się zgromadzić kwalifikowanej większości głosów niezbędnych do ich wprowadzenia. W tej sytuacji KE będzie musiała przedstawić nową propozycję lub przekazać sprawę Radzie Rolnictwa i Rybołówstwa UE. Częściowe zakazy stosowania neonikotynoidów obowiązują już we Włoszech, Francji, Niemczech i Słowenii. Przedstawiciele polskiego Ministerstwa Rolnictwa zapewniają publicznie, że resort ten będzie popierać „wprowadzenie niezbędnych rozwiązań zmierzających do ochrony pszczół oraz do ograniczenia ryzyka dla innych owadów zapylających wynikającego ze stosowania środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy, z uwzględnieniem opinii naukowych oraz stanowisk organizacji branżowych”. Zapewniają również, że to stanowisko „wynika z zasady ostrożności, która ma chronić zdrowie ludzi i zwierząt, zapewnić ochronę przed jakimkolwiek niedopuszczalnym wpływem na środowisko” oraz podkreślają, że „zasada ta jest nadrzędna w stosunku do dążenia do poprawy produkcji roślinnej”.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.ekologia.pl, stan z dnia 15 marca 2013 r.

Data publikacji: 15 marca 2013 r.