Pytanie:
Czy na gruncie nowych przepisów dotyczących korekty kosztów w przypadku ich nie zapłacenia, taka adnotacja wywiera jakikolwiek wpływ?
Czy nowe przepisy w podatku dochodowym dotyczą towarów, które są własnością kupującego?
Czy też nowe przepisy dotyczą powyższego przypadku i faktur, gdzie odrębna umowa stanowi, że płatności dokonuje się, gdy towar zostanie sprzedany (to nie do końca umowa "komisowa")?

Odpowiedź:
Adnotacja na fakturze, że towar pozostaje własnością sprzedającego do momentu zapłaty nie wywołuje skutków prawnych. Nowe przepisy w ogóle nie dotyczą towarów, tylko zobowiązań, które nie zostały zapłacone. To, z jakiego tytułu powstało zobowiązanie nie ma większego znaczenia.

 

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 24d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z powyższych dokumentów dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie. Zmniejszenia dokonuje się w miesiącu, w którym upływa termin określony w tych przepisach. Jeżeli po dokonaniu zmniejszenia zobowiązanie zostanie uregulowane, podatnik w miesiącu, w którym uregulował zobowiązanie, zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia.
Powyższe mówi o korekcie kosztów. Tymczasem podatnicy prowadzący PKPiR księgują koszty w dacie wystawienia faktury, co wynika z art. 22 ust. 4 i 6b u.p.d.o.f. Adnotacja na fakturze, że towar pozostaje własnością sprzedającego do momentu zapłaty nie stoi na przeszkodzie zaliczenia wydatku do kosztów. Jeżeli jednak podatnik dokona potrącenia kosztu, to brak zapłaty w powyższych terminach zobowiązywał go będzie do korekty kosztów, a to w konsekwencji może doprowadzić do konieczności zapłaty podatku.
Z powyższego wynika, że nie ma znaczenie, jakiego tytułu powstało zobowiązanie, ani kto jest właścicielem towaru będącego przedmiotem transakcji. Korekta kosztów związana jest z ich zaksięgowaniem. Jeżeli zatem mamy do czynienia z komisem, to jeżeli otrzymany towar znalazł się w kosztach, to brak zapłaty spowoduje po upływie ustawowych terminów konieczność korekty kosztów.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. uchylone zostały przepisy o obowiązkowej korekcie kosztów. W związku z powyższym nieuregulowanie należności w terminie 30 lub 60 dni nie powoduje już obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodu.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2016 r.]