Administrator nieruchomości nie jest jej posiadaczem. Wykonuje on określone zadania, w imieniu posiadaczy nieruchomości (właścicieli, użytkowników wieczystych) i na podstawie ich upoważnienia wynikającego z zawartej z nim umowy cywilnoprawnej o zarządzanie nieruchomością. W przypadku administratora Zakładu Usług Mieszkaniowych, który jest jednostką organizacyjną gminy (miasta) administrator działa w imieniu właściciela nieruchomości (gminy), nie stając się tym samym posiadaczem nieruchomości. To nie administrator ZUM posiada udziały w nieruchomości, a gmina, która jest współwłaścicielem nieruchomości. Zarządca ZUM może wystąpić do organu właściwego (starosty) o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów w imieniu gminy, dołączając do wniosku (o wydanie decyzji) upoważnienie gminy wystawione przez jej organ wykonawczy, potwierdzające jego kompetencje w tym zakresie.

Właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową w oparciu o ustawę z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.), mogą zatrudnić zarządcę nieruchomości, który będzie zarządzał (administrował) ich nieruchomością, określając zakres jego kompetencji. Umowę cywilnoprawną o zarządzanie nieruchomością powinien z zarządcą podpisać zarząd wspólnoty. Podpisanie umowy o zarządzanie nie czyni go posiadaczem nieruchomości. Aby dany podmiot był posiadaczem nieruchomości musi mu przysługiwać tytuł prawny do nieruchomości (np. wynikający z tytułu własności, umów: najmu, dzierżawy, użyczenia). Umowa o zarządzanie nie stanowi tytułu prawnego do nieruchomości. Daje ona tytuł prawny do występowaniu w imieniu podmiotu posiadającego tytuł prawny do tej nieruchomości, ale tylko w ramach kompetencji wynikających z umowy.
Zarządca nieruchomości, zatrudniony przez wspólnotę, może wystąpić z wnioskiem o usunięcie drzewa do organu właściwego z terenu nieruchomości należącego do tej wspólnoty, ale do wniosku musi dołączyć uchwałę właścicieli nieruchomości dotyczącą usunięcia drzew lub krzewów albo zgodę zarządu wspólnoty, jeśli z zakresu kompetencji tego zarządu, określonych statutem Wspólnoty wynika, że podejmowanie decyzji o usuwaniu drzew lub krzewów należy do czynności zwykłego zarządu, a zatem nie wymaga uchwały współwłaścicieli nieruchomości.

Alicja Brzezińska