Czeka nas rewolucja systemu gospodarki odpadami

Czeka nas kolejna rewolucja w całym systemie gospodarki odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dotyczących:

- stworzenia sprawnych inteligentnych systemów zbierania informacji w zakresie odpadów, w celu sprawozdawania, jak i pomiaru wielkości celów, monitorowania;

- metod szacowania i oceny skutków gospodarczych dla proponowanych celów, w sposób zintegrowany, w krajowym modelu finansowym (szczególnie w zakresie poziomów recyklingu).

Upubliczniono niedawno projekt wniosku COM (2014) 397 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywy: w sprawie odpadów, w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, w sprawie składowania odpadów, w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów, w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dyrektywa ta wprost nawiązuje i odwołuje się do gospodarki cyrkulacyjnej - to nowe podejście, jakie proponuje rynek europejski. Gospodarka cyrkulacyjna o obiegu zamkniętym zakłada minimalizację odpadów na poziomie projektowania i standardowo obejmuje innowacje w całym łańcuchu wartości, a nie tylko rozwiązania na koniec cyklu życia produktu.

Projekt wspomnianej powyżej dyrektywy zmienia 6 dyrektyw w zakresie gospodarki odpadami: dyrektywa ramowa - 2008/98/WE, opakowania - 94/62/WE, składowiska - 1999/31/WE, wraki - 2000/53/WE, baterie i akumulatory - 2006/66/WE, elektrośmieci - 2012/19/UE. Zmieniany pakiet ww. dyrektyw odpadowych niesie całe spektrum nowości i zmian. W ramach dokonanego przeglądu zapisów w tym zakresie można wskazać: kilkadziesiąt zmian legislacyjnych, ponad 30 nowych zapisów i co najmniej tyle samo istotnych zmian w dotychczasowych przepisach, w tym nowe cele (m.in. dla materiałów żywnościowych, materiałów budowlanych i rozbiórkowych, odzysku, recyklingu), nowe wartości celów do uzyskania, nowe definicje, pojęcia i wiele nowych umocowań dla Komisji Europejskiej (jak system wczesnego ostrzegania), zaostrzone standardy raportowania osiągania celów przez kraje, dokumenty wymagane typu ocena ex-ante jak i metody sprawozdawczości odpadowej, co skutkuje potrzebą kolejnych zmian w krajowym systemie gospodarki odpadami.

Dla przedsiębiorców zmiany te także wymagają nowego podejścia do kwestii analizy produktów, monitorowania i oceny zmian na rynku, jakie będą stopniowo zachodzić jak i kwestii formalnych np. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowości i zmiany skutkować będą koniecznością dostosowania: aktów prawnych na poziomie krajowym, wojewódzkim, gminnym, zmian w systemach odbierania odpadów komunalnych, systemach dotyczących: opakowań, wraków, baterii i akumulatorów, elektrośmieci i składowania odpadów.

Opracowanie: Ewa Saj

Źródło: www.bcc.org.pl, Komentarz BCC dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym i projektu zmiany sześciu dyrektyw odpadowych, stan z dnia 18 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 18 sierpnia 2014 r.