Sesja w Bangkoku to kolejny krok na drodze do cyklicznej Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu - COP. Tegoroczna konferencja – COP 18 odbędzie się w Doha na przełomie listopada i grudnia. Jednym z jej głównych zadań będzie przyjęcie poprawki do Protokołu z Kioto, gwarantującej jego kontynuację.

Nieformalna sesja negocjacyjna w Bangkoku była bardzo ważnym krokiem na drodze do sfinalizowania tekstu decyzji w sprawie poprawki do Protokołu z Kioto. Rozmowy skrystalizowały poglądy i stanowiska stron. Dzięki temu negocjatorzy mogą teraz z większą precyzją przygotowywać ostateczne stanowiska na konferencję w Doha. Przed konferencją COP 18 w Doha, ministrowie środowiska spotkają się jeszcze w październiku w Seulu aby po raz ostatni wymienić poglądy. Dyskusje będą skupione przede wszystkim na kwestiach finansowania klimatycznego i warunkach przyjęcia drugiego okresu rozliczeniowego Protokołu z Kioto.

Podczas spotkania w Bangkoku udało się także osiągnąć postęp prac nad wizją nowego globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, które powinno zacząć obowiązywać od 2020 roku. Negocjacje porozumienia powinny zakończyć się w 2015 roku.

Źródło: www.mos.gov.pl