Pytanie:
Jaki jest ustawowy termin rozpatrzenia sprawy wydania zezwolenia na wycinkę drzew?
Co się dzieje w przypadku, gdy urząd ten termin przekracza?
Czy można to traktować jako milczącą zgodę?
Czy do wydania decyzji pozwolenia na budowę domu, który koliduje z drzewem owocowym (konieczne jest jego wycięcie przed budową), jest niezbędne urzędowe potwierdzenie mówiące o tym, że to rzeczywiście drzewo owocowe?

Odpowiedź:
Do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę domu, który koliduje z drzewem owocowym nie jest konieczne potwierdzenie z urzędu, że drzewo należy do drzew owocowych. Zezwolenie na wycinkę drzew powinno zostać wydane w terminach wskazanych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Na niezałatwienie sprawy w terminie przysługuje zażalenie do organu wyższego stopnia. Przekroczenie terminu nie może być traktowane jako milcząca zgoda.

Uzasadnienie:

Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje się po spełnieniu wymagań przewidzianych przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud. Warunki wydania pozwolenia na budowę określone zostały w art. 32 ust. 4 pr. bud.

Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ administracji architektoniczno-budowlanej zobowiązany jest sprawdzić, czy spełnione zostały wymogi zawarte w art. 35 ust. 1 pr. bud. oraz art. 32 ust. 4 pr. bud. W sytuacji spełnienia ww. wymagań organ zobowiązany jest do udzielenia pozwolenia na budowę.

Wydanie pozwolenia na budowę przy spełnieniu warunków określonych w pr. bud. nie jest uzależnione od uznania organu administracji publicznej – zob. wyrok NSA z dnia 13 listopada 2003 r., SA/Sz 2207/01, LEX 1694546. Zgodnie zaś z art. 83 ust. 1ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – dalej och.prz. usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, z zastrzeżeniem ust. 2, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości.

Należy zwrócić uwagę, że pozwolenie na usunięcie drzew i krzewów z terenu projektowanej budowy, następuje po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Co więcej, inwestor nie posiadający pozwolenia na budowę może nie uzyskać pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.

Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Racjonalnym jest aby przed uzyskaniem zezwolenia na wycinkę drzew zamierzenia inwestycyjne były realne i znajdowały potwierdzenie m.in. w zatwierdzonym projekcie budowlanym i udzielonym pozwoleniu na budowę – zob. wyrok WSA z dnia 10 grudnia 2009 r., IV SA/Po 543/09, LEX oraz powołany w nim wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2008 r., II OSK 1887/06, LEX 453999.

Ponadto, jak wynika z art. 83 ust. 6 pkt 2 och.prz. nie ma konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów w przypadku drzew owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową.

Zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów powinno zostać wydane w terminach wskazanych w art. 35 § 1-3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Zasadą jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki – zob. art. 35 § 1 k.p.a.

Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 k.p.a., w przepisach szczególnych, ustalonym w myśl art. 36 lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa – zob. art. 37 § 1 k.p.a.