Pytanie
Pracownik zatrudniony na stanowisku mechanik samochodowy na umowę o pracę na czas nieokreślony od lutego 2008 r. uległ wypadkowi przy pracy w dniu 10 czerwca 2011 r. Był niezdolny do pracy od 10 czerwca 2011 r. do 4 lipca 2012 r. W tym czasie otrzymywał zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Po tym okresie lekarz orzecznik ZUS uznał, że jest zdolny do pracy. Lekarz medycyny pracy wystawił zaświadczenie że pracownik jest zdolny do pracy, jednak ma zakaz dźwigania ciężarów powyżej 5 kg. Jednak praca mechanika samochodowego wymaga noszenia ciężarów powyżej 5 kg.
Co w tej sytuacji powinien zrobić pracodawca, w przypadku, gdy nie jest w stanie przenieść pracownika na inne stanowisko?
Czy może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem i w jakim terminie powinien tego dokonać?
Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę będzie obowiązywał pracodawcę art. 23 u.r.z.o.n., mówiący "Jeżeli pracodawca nie wydzieli lub nie zorganizuje w przepisanym terminie stanowiska pracy dla osoby, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, obowiązany jest dokonać, w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą, wpłaty na Fundusz w wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za pracownika"?
Pracodawca zatrudnia 12 pracowników.