Zgodnie bowiem z art. 61a § 1 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a., gdy żądanie, o którym mowa w art. 61 k.p.a., zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ administracji publicznej wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Przepis art. 61a § 1 k.p.a. dotyczy sytuacji, w których oczywisty jest brak podstaw do wszczęcia postępowania. W wyroku WSA w Warszawie z 17.04.2014 r., II SA/Wa 241/14 sąd wypowiedział się, że przez „inne uzasadnione przyczyny” należy rozumieć takie sytuacje, które w sposób oczywisty stanowią przeszkodę do wszczęcia postępowania, w szczególności gdy w przepisach brak jest podstawy materialnoprawnej do rozpatrzenia żądania w trybie administracyjnym (zob. także: wyrok WSA w Warszawie z 29.03.2012 r., VIII SA/Wa 1127/11; wyrok WSA w Warszawie z 7.08.2012 r., VII SA/Wa 813/12). Opisana sytuacja dotyczy takiego właśnie przypadku, bowiem gdy osoba fizyczna chce usunąć drzewo bez związku z działalnością gospodarczą, organ administracji nie wydaje decyzji, tylko stosuje tryb, o którym mowa w art. 83f ust. 4–18 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p.

Wydając postanowienie, organ powinien pouczyć wnioskodawcę o obowiązującej procedurze wynikającej z u.o.p.

Nie ma natomiast podstaw do umorzenia postepowania, mimo że obie instytucje są do siebie podobne.

W piśmiennictwie podkreśla się, że odmowa wszczęcia postępowania może nastąpić w przypadku, gdy okoliczność zaistnienia przedmiotowej przeszkody w prowadzeniu postępowania jest znana już w chwili złożenia wniosku (a więc w istocie wynika z treści tego wniosku), natomiast w przypadku, gdy jest potrzebne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego co do zaistnienia przeszkody w prowadzeniu postępowania, powinna być wydana decyzja o umorzeniu postępowania (por.: A. Plucińska-Filipowicz, Komentarz do zmiany art. 61a Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzonej przez Dz.U. z 2011 r. Nr 6, poz. 18, opublik.: LEX).

Piotr Ćwiek
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów