„Circular economy” - rewolucyjne zmiany w polityce środowiskowej dużym wyzwaniem

Gospodarka cyrkulacyjna o obiegu zamkniętym to nowe podejście, jakie proponuje rynek europejski, a zarazem duże wyzwanie szczególnie dla rynku w Polsce. Zmiany zawarte w filozofii „circular economy” są rewolucyjne. Nowe definicje zmieniają status obecnych przedsiębiorstw (producentów). Nie są oni już wytwarzającymi odpady tylko tworzącymi zasoby (materiały). Przekształcanie odpadów w zasoby to element procesu mającego na celu zamknięcie obiegu w systemach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada minimalizację odpadów na poziomie projektowania i standardowo obejmuje innowacje w całym łańcuchu wartości, a nie tylko rozwiązania na koniec cyklu życia produktu.

W trakcie spotkań warsztatowych na tegorocznym Green Week w Brukseli (spotkanie odbyło się w dniach 3-5 czerwca) prezentowano szereg nowych rozwiązań, możliwości zidentyfikowanych na podstawie doświadczeń wyniesionych z udanych inicjatyw, które można zastosować na większą skalę oraz w szerszym wymiarze, obejmujących:

- na etapie produkcji – zrównoważone środowiskowo standardy wyboru dostawców, dobrowolne systemy w sektorach przemysłu i wśród sprzedawców detalicznych oraz symbioza przemysłowa w celu lepszego wykorzystania surowców i postępowania z odpadami, stworzenia rynków produktów ubocznych,

- na etapie dystrybucji – lepsze informacje na temat zasobów zawartych w produktach oraz sposobu naprawy lub recyklingu tych produktów, określane jako „paszport produktu”,

- na etapie konsumpcji – modele konsumpcji współdzielonej, opierające się na pożyczaniu, wymianie, zamianie i wynajmowaniu produktów (jak leasing sprzętu AGD) oraz na systemach produktowo-usługowych w celu uzyskania większej wartości z niedostatecznie wykorzystanych aktywów lub zasobów (np. samochodów, narzędzi, pomieszczeń).

Warto te kierunki, praktyki przybliżać i transferować wiedzę już na nasz rynek, dlatego Business Centre Club podejmie różne, własne inicjatywy dla swoich członków w tym zakresie.

Gospodarka cyrkulacyjna to nowy kierunek Unii, który w Polsce nie wpisuje się w aktualne trendy zawarte w polityce środowiskowej, pisze Ryszard Pazdan, ekspert BCC, w swoim komentarzu. To co dzisiaj wydaje się największym zagrożeniem to zapisy odzwierciedlone m.in. w programach, planach operacyjnych i strategiach regionalnych dla nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Zakładają one koncentrację na innym poziomie hierarchii postępowania z odpadami – nie na zapobieganiu i zamkniętym obiegu, tylko na ich masowym unieszkodliwianiu. Przykładem są planowane inwestycje w gospodarce odpadami, w tym spalarnie odpadów, których powstanie może okazać się w roku 2020 dużym problem ekonomicznym dla Polski, problemem dla rynku, jak również problemem w raportowaniu uzyskania celów nowej dyrektywy.

Opracowanie: Ewa Saj

Źródło: www.bcc.org.pl, Komentarz BCC dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym i projektu zmiany sześciu dyrektyw odpadowych, stan z dnia 14 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 14 sierpnia 2014 r.