Producenci baterii słonecznych, Yingli, Suntech, Trina Solar i Canadian Solar w tym samym oświadczeniu wystosowali również apel do rządu chińskiego o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ochrony praw i interesów krajowych producentów.

Postępowanie antydopingowe przeciwko chińskim producentom ogniw fotowoltanicznych zostało rozpoczęte przez Komisję Europejską na wniosek niemieckiej firmy Solarworld. W najbliższych dniach wniosek ma zostać rozpatrzony.

Chińscy producenci rozpoczęli więc kampanię informacyjną, mającą na celu skłonienie Komisji do odrzucenia skargi. Zdaniem producentów nałożenie kar dumpingowych byłoby "wielką i nieuzasadnioną przeszkodą rozwoju handlu między obiema stronami, jak również stanowiłoby krok wstecz w myśleniu o środowisku naturalnym, zmianach klimatycznych i nowych źródłach czystej energii".

W ostatnich latach rozwój nowych źródeł energii w Chinach jest bardzo dynamiczny. Kraj, który produkuje ponad 50 proc. wszystkich ogniw słonecznych na świecie 90 proc. swojej produkcji wysyła na eksport. Dynamiczny rozwój eksportu wspomagają rządy wielu krajów zachodnich, prowadzący politykę promocji nowych źródeł energii. Dobrej koniunkturze sprzyjają bezpośrednie dotacje do wszelkich rozwiązań, wykorzystujących baterie słoneczne. Rynek ten ma bardzo dynamiczną stałą tendencję wzrostową. W ciągu ostatnich kilku lat rósł od 60 do 80 proc. w skali rocznej.

Z Pekinu Jacek Wan

jwn/ drag/