Prezydent miasta przeprowadził postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania spółce za należącą do niej działkę, przejętą na własność gminy. Działka została przejęta w celu realizacji inwestycji drogowej.

W trakcie postępowania o ustalenie odszkodowania wniosek o dopuszczenie do udziału w nim złożyła jedna z mieszkanek gminy. Wyjaśniła, że miedzy nią a spółką została zawarta umowa cesji, w wyniku której spółka scedowała na nią wierzytelność względem gminy z tytułu odszkodowania za przejęcie działki. Kobieta wniosła o zapoznanie się z aktami sprawy.

Prezydent odmówił dopuszczenia wnioskodawczyni do udziału w postępowaniu o ustalenie odszkodowania i dostępu do akt. Organ wyjaśnił, iż stroną postępowania o ustalenie odszkodowania jest były właściciel działki, czyli spółka.

Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego.

Zdaniem WSA orzekającego w sprawie, przedmiotowa wierzytelność jako cywilnoprawna podlega niewątpliwie cesji uregulowanej w art. 509 i następne Kodeksu cywilnego.

W konsekwencji zatem cesja wierzytelności o odszkodowanie z tytułu przejęcia działki pod drogę publiczną może prowadzić do zmiany kręgu stron postępowania uprawnionych do wystąpienia o ustalenie odszkodowania lub domagania się jego zapłaty – uznał sąd.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 47/15, nieprawomocny