Podczas tegorocznej, jubileuszowej Międzynarodowej Wystawy Elektroniki Użytkowej IFA 2010 w Berlinie, zadebiutują urządzenia służące do zmniejszania kosztów energii elektrycznej w domach i mieszkaniach. Nowe produkty ekologiczne - m.in. ogniwa wielokrotnego użytku, które pozwalają zmniejszyć ilość używanych baterii i akumulatorów standardowych, wyłączniki zasilania z jednym gniazdem czy wyłączniki czasowe - powinny jeszcze w tym roku pojawić się także na polskim rynku. Według przedstawicieli niemieckiego producenta, którzy powołują się na dane Eurostatu, to właśnie polscy użytkownicy energii powinni być najbardziej zainteresowani tego rodzaju sprzętem.

- Podczas targów zaprezentujemy całą gamę produktów potrzebnych w gospodarstwie domowym do kontrolowania i obniżania kosztów energii. To istotna kwestia, bo z danych Eurostatu wynika, że w Polsce ceny energii rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Postanowiliśmy więc zaproponować rozwiązania, które umożliwią obniżkę kwot na rachunkach za energię zużywaną w domach i mieszkaniach - mówi Maciej Kramer, Kierownik Działu Marketingu i Reklamy Hama Polska.

Europejski Urząd Statystyczny wyliczył, że w latach 2008-2009 ceny energii elektrycznej w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 procent. Co gorsza, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, za energię drożej płacą jedynie Węgrzy. W przypadku pozostałych mieszkańców krajów unijnych korzystanie z prądu nie wpływa na zawartość budżetów domowych w aż tak znaczącym stopniu. Podczas targów IFA 2010 Hama zaprezentuje  takie produkty, jak: liczniki energii elektrycznej, żarówki energooszczędne LED, wyłączniki zasilania z jednym gniazdem oraz ogniwa wielokrotnego użytku pozwalające zmniejszyć ilość używanych baterii i akumulatorów standardowych.Oficjalny termin wprowadzenia produktów na polski rynek Hama zamierza podać po zakończeniu targów IFA 2010. Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej IFA 2010 odbędzie się w Berlinie w dniach od 3 do 8 września 2010 r. W ubiegłym roku swoje produkty zaprezentowało tam ponad 1100 wystawców, których odwiedziło w sumie około 220 tysięcy gości. Więcej informacji o wystawie na stronie http://www.ifa-berlin.com.