Bufor ryzyka systemowego to dodatkowy kapitał, który muszą utrzymywać banki na wypadek określonych ryzyk, np. spowolnienia gospodarczego. W przypadku materializacji ryzyka bufor ulega rozwiązaniu, co powoduje, że dodatkowy kapitał może zostać przeznaczony na stymulację gospodarki. I Tadeusz Kościński, minister finansów podpisał w środę 18 marca rozporządzenie w sprawie rozwiązania bufora ryzyka systemowego, które tego samego dnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zaczęło więc obowiązywać od czwartku 19 marca. Dzięki temu banki będą mogły udzielić dodatkowo kredytów dla przedsiębiorstw o wartości około 40 mld zł.


- Zniesienie bufora zostało zarekomendował Komitet Stabilności Finansowej. Ma to ograniczyć negatywny wpływ koronawirusa na krajowy sektor bankowy i w efekcie na polską gospodarkę. Umożliwi bankom wykorzystanie środków na akcję kredytową stymulującą polską gospodarkę. Szacujemy, że efektem tego będzie podniesienie PKB o 0,5 proc. w przeciągu 2,5 lat – podkreśla Tadeusz Kościński.

KSF podkreśla jednak, że ważne jest, aby uwolnione z bufora środki nie zwiększyły skali zaplanowanych dywidend, a zostały zatrzymane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat w najbliższych kwartałach.