120 pokoi Travelodge’a zostało zbudowanych z 86 wysokich, trwałych, stalowych modułów, które zostały skonstruowane i  dopasowane w  Shenzen w Chinach. Moduły przetransportowane do Anglii statkiem, a następnie za pomocą ciężarówek przewiezione do Uxbridge, zespolono ze sobą jak gigantyczne klocki lego. Paul Harvey, dyrektor naczelny Travelodge’a  mówił wówczas: ,,Otwarcie pierwszego europejskiego hotelu skonstruowanego z modułów, ukazuje zaangażowanie i wiarę w skuteczność tego innowacyjnego projektu. Klienci nie zauważą różnicy w swoich pokojach, nie będą one absolutnie odbiegać standardem od pokoi hoteli budowanych tradycyjną metodą. Zauważalna będzie natomiast różnica finansowa, niskie ceny, staną się niewątpliwie zaletą obiektów modułowych’’

Modułowość w Polsce

Na polski rynek wysokiej jakości obiekty modułowe wprowadza spółka ComfortExpress z Krakowa - franczyzodawca w branży obiektów noclegowych klasy ekonomicznej i klasy biznes.  Bez nowoczesnej techniki mało prawdopodobne byłoby konstruowanie hoteli ,,na miejscu’’. Obszar inwestycji jest umieszczony zazwyczaj przy ruchliwych drogach, gdzie  budowa metodą tradycyjną byłaby dużym utrudnieniem, dlatego też doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest  zastosowanie technologii modułowej. Ułożenie 86 modułów Travelodge zajęło około 20 dni, zapewniając absolutne minimum zakłóceń normalnego trybu funkcjonowania społeczności lokalnej.

Doświadczenie spółki ComfortExpress pokazuje, że przykłady zagraniczne, jak chociażby uwieńczony sukcesem projekt  w Uxbridge,  można z powodzeniem wdrażać w Polsce. Już kilku inwestorów, w tym duzi operatorzy autostrad, przekonali się, że systemy budowy modułowej stanowią wartość dodaną dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na ograniczenia logistyczne. Jak podkreślają przedstawiciele ComfortExpress, dla inwestorów najważniejsza jest redukcja kosztów budowy oraz znacznie skrócony czas realizacji projektu. Dodatkowym atutem, który zapewnia franczyzodawca, jest szybki zwrot zainwestowanych środków.  

Nie można również nie zwrócić uwagi, że budownictwo modułowe daje w Polsce ciekawe opcje finansowania budowy. Na stronie internetowej krakowskiej spółki (www.comfortexpress.pl), znajdziemy informacje o możliwości finansowania inwestycji poprzez leasing. W przypadku budowy tradycyjnej nie ma możliwości skorzystania z takiego rozwiązania. Tylko metoda modułowa pozwala uzyskać 10-cio letni okres finansowania z zerowym kosztem inwestycji początkowej oraz karencją spłat włącznie, jak również wliczać wszystkie pojawiające się koszty w leasing. Co ciekawe i ważne w każdej chwili możliwa jest odsprzedaż modułów w trakcie trwania leasingu. Wobec powyższych zalet oraz coraz większej specjalizacji i doświadczeniu wykonawców, wydaje się, że budownictwo modułowe czeka również w Polsce bardzo interesująca przyszłość. Szczególnie jeżeli chodzi o branżę hotelarską, gdzie szybkość budowania, trwałość i wysoka jakość obiektów ma szczególne znaczenie.