Artykuł pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Głównym miernikiem decydującym o tym, czy korzystanie z wód będzie regulowane przez prawo wodne jest sposób korzystania z nich. Jeśli przepisy nie stanowią inaczej pozwolenie wodnoprawne wydaje się w przypadku szczególnego korzystania z wód. Dodatkowo pozwolenie wodnoprawne potrzebne jest na wykonanie urządzeń wodnych. Obowiązek uzyskania pozwolenia wprowadzono tu z powodu ewentualnych ograniczeń w dysponowaniu wodami, jakie mogą się pojawić ze względu na wykorzystywanie nadmiernej ilości wody na cele gospodarcze.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 19 prawa wodnego(Dz.U. z 2012 r. nr 0 poz. 145 ze zm., dalej: p.w.) studnia głębinowa jest urządzeniem wodnym. Jednakże pozwolenie wodnoprawne wymagane jest tylko wtedy, gdy pobór wód będzie pochodził z ujęcia o głębokości powyżej 30 m lub w przypadku, gdy pobór wód powierzchniowych lub podziemnych będzie przekraczał 5,0 m3/dobę.

Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego kieruje się do starosty. Komplet składanych dokumentów powinien zawierać operat wodnoprawny wraz z dokumentacją hydrogeologiczną. Należy także załączyć projekt studni oraz decyzję o warunkach zabudowy.

Istotny jest fakt, że roboty można rozpocząć dopiero po uzyskaniu pozwolenia tj. po chwili, w której decyzja stała się ostateczna. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 grudnia 2010 r.: „Prawo wodne zawiera normy dotyczące budownictwa wodnego, lecz w powyższej regulacji nie ma samodzielnych unormowań dotyczących budowy takich urządzeń. Pomiędzy p.b. a p.w. nie ma żadnej konkurencji" (VII SA/Wa 1448/10). Wobec czego organizując roboty przy studni głębinowej należy pamiętać o równoległym stosowaniu procedur prawa budowlanego.

Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany .