Pytanie:
Proszę o informację, czy na odprowadzanie wód z drenażu opaskowego wokół domu oraz wód deszczowych, rurą PCV do oczka wodnego potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? Wszystkie wody pochodzą z terenu gospodarstwa domowego. Oczko wodne leży na terenie należącym do tych samych właścicieli.

Jaka jest minimalna powierzchnia, powyżej której mówimy już nie o oczku wodnym, lecz o stawie jako urządzeniu wodnym?
Czy opisana powyżej sytuacja stanowi zwykłe korzystanie z wód, a oczko wodne stanowi sposób rozsączania wód do ziemi, na który nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na budowę urządzenia wodnego?

Odpowiedź:
Z treści pytania wynika, iż chodzi o zwykłe korzystanie z wód, na co nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne.

Nie ma regulacji, które stanowiłyby o powierzchni, która decyduje o tym, czy mamy do czynienia ze stawem, czy z oczkiem wodnym. Inna jest technologia budowy stawu (na budowę którego jest wymagane pozwolenie wodnoprawne), a inna oczka wodnego. Inna jest też rola stawu co do jego przeznaczenia, inna oczka wodnego.

Budowa przydomowego oczka wodnego do 30 m2 nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego; wymaga tylko zgłoszenia w starostwie.
Najistotniejszą kwestią przy budowie oczka wodnego jest to, że przy budowie oczka wodnego (ale także stawu) nie wolno dokonać zmian wody na gruncie.

Uzasadnienie:
Budowa oczka wodnego o pow. do 30 m2 powinna być zgłoszona pisemnie w starostwie powiatowym. W zgłoszeniu należy dokładnie napisać, co będzie wybudowane i jakie prace zostaną wykonane, a także określić zakres i sposób wykonywania tych prac oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenie ważne jest przez 2 lata, licząc od daty wskazanej w zgłoszeniu.

Do zgłoszenia powinny być też dołączone szkice lub rysunki. Konieczne jest też pisemne oświadczenie, że osoba zgłaszająca zamiar budowy basenu czy oczka ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane np. prawo własności. Jeżeli dzierżawi się dom, wtedy na jakąkolwiek budowę powinna być zgoda właściciela nieruchomości. Prace nad zbiornikiem wodnym można zacząć dopiero po upływie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia do urzędu, pod warunkiem, że właściwy organ nie wniesie w tym czasie sprzeciwu.

Organem administracji, który o tym decyduje jest starostwo. Starosta może sprzeciwić się budowie tylko w pewnych przypadkach, np. jeśli zgłosimy prace, na które powinniśmy mieć pozwolenie na budowę (np. oczko wodne o pow. 31 m2). Może to też zrobić wtedy, gdy budowa narusza przepisy prawa lub planu zagospodarowania przestrzennego, albo kiedy w zgłoszeniu występują braki dokumentacji. W takiej sytuacji dostajemy wezwanie do uzupełnienia zgłoszenia.

Oczko wodne o powierzchni powyżej 30 m2 wymaga uzyskania decyzji w starostwie. Projekt oczka wodnego większego niż 30 m2 , musi być sporządzony przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli warunki nie będą spełnione, decyzja będzie odmowna. 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów