Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
Czy budowa drenażu rozsączającego na terenach leśnych wymaga wyłączenia z produkcji?

Odpowiedź

Budowa drenażu rozsączającego na terenach leśnych wymaga wyłączenia gruntu z produkcji leśnej.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l., wyłączenie z produkcji gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne – może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Nie ma w świetle przepisów u.o.g.r.l. możliwości zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntu leśnego (rolnego), jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej możliwości, albowiem o przeznaczeniu gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne decydują wyłącznie zapisy planu zagospodarowania przestrzennego – por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 listopada 2012 r., II SA/Łd 598/12, LEX nr 1241637. Pojęcie "wyłączenie gruntów z produkcji", zdefiniowane w przepisie art. 4 pkt 11 u.o.g.r.l., oznacza "rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowania gruntów". W niniejszym przypadku Pytający zamierza wybudować drenaż rozsączający, stanowiący system odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków w miejscu ich powstawania (przydomowa oczyszczalnia ścieków). Niewątpliwie budowa ww. urządzenia będzie wymagała wyłączenia gruntu z produkcji leśnej, albowiem spowoduje, iż grunt będzie użytkowany w sposób inny niż leśny.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1) wypis i wyrys z obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
2) plan zagospodarowania działki z zaznaczoną powierzchnią do wyłączenia (projekt zagospodarowania działki na mapie projektowej z wyszczególnieniem powierzchni do wyłączenia,
3) wypis z powszechnej ewidencji gruntów wskazujący: kto jest właścicielem oraz rodzaje użytków,
4) mapę sytuacyjną z zaznaczoną działką,
5) opis taksacyjny działki leśnej z następującymi danymi:
- typ siedliskowy lasu,
- skład gatunkowy i wiek drzewostanu,
- zadrzewienie,
- bonitacja.
Trzeba pamiętać, iż samo wyłączenie gruntu z produkcji leśnej nie spowoduje automatycznie zmiany charakteru gruntu z leśnego na grunt o innym przeznaczeniu. Dopiero bowiem zmiana wprowadzona w ewidencji gruntów i budynków w odniesieniu do ww. terenu sprawi, że usuwanie drzew na tym terenie będzie wyłączone spod reżimu ustawy o lasach. (utrata przez grunt leśny charakteru lasu w rozumieniu ustawy o lasach powoduje, iż brak jest podstawy prawnej do dalszego kwalifikowania takiego użytku gruntowego w ewidencji gruntów jako lasu oznaczonego symbolem Ls). Jeśli w ewidencji gruntów taka zmiana zostanie wprowadzona, to do wycinki drzew będzie miała zastosowanie ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. a zatem organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzew będzie organ, o którym mowa w art. 83 ust. 1 lub ust. 2 u.o.p. (wójt, burmistrz lub prezydent miasta albo wojewódzki konserwator zabytków w przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .