Pytanie:
Czy zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce na której został zaprojektowany, ale inwestor nie jest jedynym właścicielem tej działki, wymaga zgłoszenia czy pozwolenia na budowę?

Odpowiedź:

Przedmiotowe zamierzenie wymaga jedynie dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Zamierzenie takie, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud., wymaga jednak dokonania zgłoszenia (tak zwanego zgłoszenia z projektem budowlanym) właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Przepisy pr. bud. nie uzależniają możliwości dokonania zgłoszenia budowy zamierzenia określonego w art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud. od tego, czy działka, na której ma powstać wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny stanowi jedynie własność inwestora (zgłaszającego), czy też stanowi współwłasność inwestora i innych osób, czy wreszcie stanowi własność osoby trzeciej.

W tym miejscu należy jedynie zauważyć, że do przedmiotowego zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (art. 33 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 30 ust. 4b pr. bud.).

Oświadczenie to jest wypełniane przez inwestora, pod rygorem odpowiedzialności karnej, na podstawie dokumentów, czy też oświadczeń potwierdzających prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a zatem należy zakładać, że właściciel (właściciele) działki, na której ma być wybudowany wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny wiedzą o zamierzeniu i wyrażają na jego realizację zgodę.