W czwartek ruszył nabór chętnych do badań. Te mają ruszyć w przyszłym tygodniu.

"Trzymaj ciepło" to prowadzony przez miasto Poznań wspólnie z partnerami, spółkami Veolia Energia Poznań i Veolia Energia Poznań ZEC, program bezpłatnych dla mieszkańców badań termowizyjnych budynków wraz z akcją edukacyjno-informacyjną na rzecz działań i zachowań energooszczędnych oraz proekologicznych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że straty ciepła w budynkach obciążają budżety mieszkańców i powodują niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

"Każde ciepło, które emituje budynek na zewnątrz, powoduje zwiększanie ilości paliwa, którym ogrzewamy dane miejsce. Najgorsza sytuacja jest w budynkach, w których ogrzewanie jest na paliwo stałe. Zwiększona emisja ciepła na zewnątrz powoduje także zwiększoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, pyłów PM10 i innych, które są szkodliwe dla zdrowia" - powiedział wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski.

W trakcie tej edycji przebadanych zostanie 500 domów jednorodzinnych w Poznaniu, oraz 10 kamienic z rejonu Starego Miasta, Chwaliszewa, Wildy oraz Łazarza.

Początek badań powinien rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Jak wyjaśnił organizator przedsięwzięcia Paweł Grzybowski, wiarygodne badania kamerą termowizyjną nie są możliwe przy temperaturze powietrza powyżej 3°C, w trakcie opadów - zwłaszcza deszczu, oraz przy dużym nasłonecznieniu elewacji.

Po przeprowadzonych badaniach właściciele nieruchomości otrzymają raport z termogramem budynku i z opisem ewentualnych nieprawidłowości w tzw. warstwie cieplnej budynku. Dzięki termogramom możliwe będzie zaplanowanie np. termomodernizacji budynku czy wymiany okien. Akcja "Trzymaj ciepło" jest zarówno dla miasta Poznań, jak i jego mieszkańców, bezkosztowa. Całość pokrywa Veolia.

Grzybowski podkreślił, że pracownicy firm przeprowadzających badania nie pobierają żadnych opłat od właścicieli nieruchomości, ani też nie żądają okazania jakichkolwiek dokumentów.

Z zebranych dotąd danych wynika, że od pierwszej edycji projektu w prawie 40 proc. sprawdzonych kamerą budynków właściciele wykonali częściowe lub kompleksowe prace termomodernizacyjne. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Anna Mackiewicz