Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

W operacie wodnoprawnym na odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych z terenu składowego portu (tereny postoczniowe) stwierdzono, że dla uzyskania parametrów określonych w § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.) - dalej r.w.ś.w.z. wystarczy zastosowanie jako urządzeń oczyszczających wpustów ulicznych z osadnikami. Zaznaczyć należy, że nie podano żadnych parametrów hydromechanicznych takich urządzeń oczyszczających, tzn. przepływu nominalnego i maksymalnego.


Czy organ wydający pozwolenie wodnoprawne może uznać takie rozwiązanie za wystarczające?

Odpowiedź:

Jeśli urządzenie oczyszczające nie zostało scharakteryzowane oraz nie podano nazwy urządzenia, to trudno orzec, czy będzie spełniało warunki prawidłowego oczyszczania ścieków. W zależności od parametrów przepustowości nominalnej urządzenia organ określa warunki, na jakich dane pozwolenie będzie funkcjonować.


Uzasadnienie:

Organ wydający pozwolenie wodnoprawne podejmuje decyzję na podstawie zgromadzonej dokumentacji i ocenia, czy zachodzą warunki do wydania pozwolenia wodnoprawnego. Dlatego z zapisów zamieszczonych w operacie wodnoprawnym powinno jasno wynikać, czy ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi nie będą zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych z ilości ścieków, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha oraz w oparciu o zastosowane urządzenia oczyszczające. Natomiast zastosowane urządzenia oczyszczające, które mają służyć do spełnienia warunków, powinny być scharakteryzowane w sposób możliwy do zweryfikowania. Należy podać pełną nazwę proponowanego urządzenia oraz jego charakterystyczne dane i parametry w szczególności dane dotyczące przepływu.

Zgodnie z § 21 r.w.ś.w.z., spełnienie warunków, o których mowa w § 19 ust. 1 r.w.ś.w.z., zależne jest od przepustowości nominalnej urządzenia oczyszczającego oraz od właściwej eksploatacji zgodnej z instrukcją obsługi.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.