12 września odbędzie się spotkanie poświęcone krytykowanym zmianom w programie dopłat do kolektorów słonecznych. Zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konsultacje to efekt zdecydowanej interwencji przedstawicieli firm z branży słonecznych kolektorów próżniowych w Ministerstwie Środowiska.


Nowe zasady przyznawania dotacji w ramach najpopularniejszego programu dopłat do kolektorów słonecznych zostały ogłoszone 23 lipca 2013 r. i wywołały ogromne kontrowersje wśród przedstawicieli firm z branży kolektorów próżniowych. Przedsiębiorcy argumentowali, że zmiany wprowadzone w trakcie trwania Programu i bez przeprowadzenia odpowiednich konsultacji były niezgodne z prawem. Wejście w życie nowych przepisów ewidentnie faworyzujących technologię kolektorów płaskich z dniem 1 października 2013 roku skutkowałoby drastycznym ograniczeniem wolnej konkurencji na rynku urządzeń solarnych oraz jego załamaniem, argumentowali uczestnicy polskiego sektora kolektorów rurowo-próżniowych.


Przedsiębiorcy powołali koalicję polskich producentów, dystrybutorów oraz instalatorów słonecznych kolektorów próżniowych. Wystosowano protestacyjne pisma zarówno do Ministra Środowiska jak i prezes NFOŚiGW oraz podjęto debatę w mediach. Uczestnicy koalicji wypracowali także alternatywny sposób naliczania dopłat do kolektorów słonecznych bazujący na ilości wyprodukowanej przez dane urządzenie energii cieplnej w kWh w skali roku, a nie jego powierzchni czynnej.


Dużo obiecujemy sobie po spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez NFOŚiGW – mówi Piotr Samson, rzecznik koalicji producentów, dystrybutorów i instalatorów próżniowych kolektorów słonecznych.

Przedstawiciele rodzimego sektora kolektorów próżniowych nie oczekują dla swoich rozwiązań preferencyjnych warunków. Postulują jednak, aby decyzję o wyborze konkretnej technologii pozostawić samemu konsumentowi, który zapoznawszy się z zarówno wadami, jak i zaletami obydwu technologii, dokona właściwego wyboru, tłumaczy rzecznik.