PE chce, aby podtrzymano zobowiązania Unii Europejskiej i jej państw członkowskich do zwiększenia wpłat do Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ. Jego kapitalizacja pozwoliłaby krajom wysokorozwiniętym uzbierać do 2020 roku 100 mld dolarów rocznie na działania związane z klimatem w krajach rozwijających się. W swojej polityce PE będzie także zabiegać, aby globalne ocieplenie nie przekroczyło 2 stopni Celsjusza.

"W Limie czeka nas znaczące wyzwanie: przekonać wszystkie zainteresowane strony, że musimy inwestować w politykę klimatyczną, aby chronić środowisko, tworzyć miejsca pracy i rozwijać zrównoważone technologie. To wymaga zwiększenia wysiłków wspólnoty międzynarodowej. Ostatnie porozumienie między USA i Chinami to krok w dobrą stronę, ale to dopiero początek" – powiedział Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Giovanni La Via (poseł Europejskiej Partii Ludowej), który będzie przewodził delegacji PE.

Posłowie przypomnieli także o celach klimatyczno-energetycznych UE na 2030 rok. Należą do nich: redukcja emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie wydajności energetycznej, a także uzyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, z wyjątkiem biopaliw. UE zobowiązała się również zmniejszyć emisję gazów do 2050 roku w skali od 80 do 95 proc. względem 1990 roku.

W Paryżu w grudniu 2015 r. ma zostać podpisane międzynarodowe porozumienie. Redukcja emisji gazów cieplarnianych będzie przedmiotem wspólnej strategii. Porozumienie ma pomóc rozwiązać problem przemieszczania się dwutlenku węgla poza UE oraz konkurencyjności w niektórych sektorach gospodarki.

Deputowani PE podkreślili też, że umowy dotyczące finansowania działań klimatycznych, przepływu technologii i tworzenia możliwości rozwojowych będą pomocne krajom się rozwijającym.

Posłowie przypominają, że zarówno Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), jak i Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), muszą podjąć działania prowadzące do satysfakcjonujących i szybkich wyników w ograniczaniu emitowania gazów cieplarnianych przez statki i samoloty. Wezwali też do przeznaczenia podatku węglowego na finansowanie międzynarodowych strategii związanych z zapobieganiem zmianom klimatycznym.

(www.uniaeuropejska.org)