Jedno badanie dostarcza więcej informacji na temat ogólnych korzyści gospodarczych ze sprawnie realizowanych inwestycji w ochronę przed powodziami, zaś drugie podkreśla korzyści płynące z przeniesienia obciążeń podatkowych z obszaru zatrudnienia na wykorzystanie zasobów i zanieczyszczenia.

Europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: "Inwestowanie w ochronę przeciwpowodziową może przynieść ogólne korzyści dla gospodarki, zwłaszcza dzięki naturalnym rozwiązaniom, które są wysoce opłacalne. Z kolei ekologiczne reformy podatkowe mogą prawie dwukrotnie zwiększyć obecne dochody dla budżetów krajowych. Będzie to korzystne dla środowiska naturalnego, a także może przyczynić się do zmniejszenia podatków w sektorze zatrudnienia oraz do redukcji deficytu. To poważny argument za zmianą stanu obecnego."

Badanie na temat potencjału bardziej ekologicznych podatków, w którym zgromadzono dane z 12 państw członkowskich, sugeruje, że przejście od opodatkowania zatrudnienia w kierunku opodatkowania zanieczyszczenia (przykładowo poprzez zwiększenie opodatkowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza i wody) przyniosłoby realne dochody w wysokości 35 mld euro w 2016 r., które wzrosłyby do 101 mld euro w 2025 r.

Gdyby podjęto również działania w celu wyeliminowania dotacji szkodliwych dla środowiska, kwoty te byłyby jeszcze wyższe. W zależności od państwa członkowskiego potencjalne przychody sięgają od nieco ponad 1 proc. PKB rocznie do niewiele ponad 2,5 proc. PKB rocznie w 2025 r.

Drugie badanie analizuje różne powiązania pomiędzy środowiskiem a polityką gospodarczą, w tym skutki makroekonomiczne powodzi, najlepsze praktyki w zakresie wspierania MŚP skupiających się na efektywnym korzystaniu z zasobów oraz wydatki związane z ochroną środowiska we wszystkich państwach członkowskich. Przybliżony całkowity koszt szkód spowodowanych powodziami w UE w latach 2002-2013 wyniósł co najmniej 150 mld euro. Inwestowanie w środki mające na celu ograniczenie powodzi jest bardzo skuteczne, a koszty takich inwestycji są średnio około 6-8 razy niższe od kosztów szkód spowodowanych przez powodzie. Korzyści płynące z inwestycji w ekologiczną infrastrukturę – tzn. odbudowa naturalnych cech krajobrazu w celu poprawy gospodarki wodami powodziowymi i magazynowania ich – obejmują lepsze wyniki dla różnorodności biologicznej. Może to doprowadzić do zmniejszenia kosztów budowy.

Opublikowane 3 marca badania zostaną uwzględnione w europejskim semestrze — mechanizmie ustanowionym w 2010 r., aby poprawić koordynację polityki gospodarczej w państwach Unii Europejskiej.

Więcej: www.europa.eu