– Zakładamy, że z instrumentu skorzysta ponad 650 przedsiębiorstw, a wartość kredytów objętych gwarancjami wyniesie ponad 300 mln zł. Na realizację inicjatywy planujemy przeznaczyć ponad 200 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z oferty Funduszu, będą zgłaszać się do jednego z kilkunastu banków współpracujących z BGK – powiedział Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński.
Oferowana w ramach Funduszu gwarancja będzie formą zabezpieczenia kredytu, na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie określonym w stosownej umowie. Zabezpieczenie to zwiększy dostępność kredytową dla firm z krótką historią kredytową lub nieposiadających kapitału na zabezpieczenie kredytu. Zwrotny charakter instrumentu umożliwi wielokrotnie wykorzystanie środków. Warunkiem przyznania gwarancji będzie m.in. spełnienie kryteriów przyznawania pomocy de minimis oraz kryterium innowacyjności.

Fundusz to forma pilotażu przed ustanowieniem w programie operacyjnym „Inteligentny Rozwój" na lata 2014–2020 nowego funduszu gwarancyjnego, który pomoże w finansowaniu innowacyjnych projektów i będzie rozszerzeniem oferty programu pomocy de minimis realizowanego dotychczas przez BGK. 

Przeczytaj również:

Firmy otrzymają 8,6 mld euro na innowacje

Ruszył nabór wniosków w programie "Kredyt na innowacje technologiczne"

Innowacyjne firmy mają szansę na zdobycie 500 mln zł