Jak należy rozumieć zapisy art. 129 ust. 4 pkt 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., który stwierdza, iż instrukcja prowadzenia składowiska odpadów zawiera określenie sposobów i częstotliwości prowadzonych badań, o których mowa wart. 117 u.o.?

Artykuł 117 u.o. stwierdza, iż kryteria dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu uważa się za spełnione, jeżeli są potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi przez laboratorium, o którym mowa w art. 147a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś.

Kto powinien zlecać przeprowadzanie przedmiotowych badań? Jak należy prawidłowo określić sposób i częstotliwość badań?


Odpowiedź:

Zgodnie z dyspozycją art. 129 ust. 4 pkt 15 u.o., w instrukcji prowadzenia składowiska należy podać informacje dotyczące częstotliwości badań dotyczących poszczególnych rodzajów odpadów składowanych na danym składowisku, kierując się postanowieniami u.o.

Badania przeprowadza wytwórca lub posiadacz odpadów przed ich skierowaniem na składowisko, a w przypadku odpadów komunalnych - podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, działający na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391). Muszą być one zlecone laboratorium akredytowanemu, spełniającemu wymagania, o których mowa w art. 147a p.o.ś. oraz § 6 ust. 6 rozporządzenia z dnia 8 stycznia 2013 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu (Dz. U. z 2013 r. poz. 38). Wtedy wymóg art. 117 u.o. uważa się za spełniony.

Uzasadnienie:

Częstotliwość badań zależy od rodzaju odpadu oraz od tego, czy są to odpady wytwarzane regularnie czy nieregularnie. Przepisy u.o. określają, jakie odpady muszą być badane każdorazowo przed ich skierowaniem na składowisko, a kiedy badania – testy zgodności nie są wymagane. Wtedy posiadacz odpadów sporządza jedynie ich podstawową charakterystykę. W zależności od typu składowiska odpadów i rodzaju odpadów przewidzianych do składowania na tym składowisku będzie wynikać częstotliwość badań. Zatem w instrukcji prowadzenia składowiska trzeba podać informacje dotyczące rodzajów odpadów, jakie będą składowane oraz częstotliwość ich badań, kierując się postanowieniami u.o. Podmiot zarządzający składowiskiem odpadów przeprowadza weryfikacje odpadów, sprawdzając, czy przedstawione mu badania zostały wykonane przez laboratorium akredytowane.

Kryteria i procedury związane z dopuszczeniem odpadów do składowania określone zostały w art. 110-120 u.o. W ramach tych procedur przewiduje się obowiązek sporządzenia podstawowej charakterystyki odpadów, wykonywania testów zgodności (które mają służyć okresowemu weryfikowaniu wartości parametrów odpadów zapisanych w charakterystykach podstawowych) oraz obowiązek weryfikowania odpadów w momencie i na miejscu ich składowania. Wykonywanie dwóch pierwszych obowiązków należy do wytwórców i posiadaczy odpadów, odpowiedzialnych za gospodarowanie nimi.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.