Rozpoczął się Tydzień Płatności Bezgotówkowych, będący kulminacją kampanii „Warto Bezgotówkowo”, która popularyzuje aktywne korzystanie z płatności elektronicznych.

Jak wskazano w komunikacie, Polacy polubili płatności bezgotówkowe. "Aż 40 proc. Polaków nie wyobraża sobie życia bez gotówki, a 24 proc. nie nosi jej w portfelu". Jednak, jak podkreślono, na bezgotówkowej mapie Polski wciąż są białe plamy. "17 proc. Polaków nie ma konta w banku, zaś wśród posiadaczy kont bankowych aż 31 proc. nie korzysta z bankowości elektronicznej" - napisano.
 
"Chcemy przekonywać i inspirować jak najwięcej przedsiębiorców i konsumentów do codziennego używania elektronicznych form płatności" – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności Włodzimierz Kiciński.
Obrót bezgotówkowy przynosi realne korzyści nie tylko samej gospodarce, ale również przedsiębiorcom i zwykłym obywatelom - zaznaczono. "Płatności bezgotówkowe to fundament cyfrowej gospodarki. Widać to po wymiernych efektach współpracy państwa z sektorem bankowym i dostawcami technologii. Wspólnie z Ministerstwem Rozwoju od kwietnia tego roku realizujemy ogólnopolski Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, który wprowadza możliwość dokonywania bezgotówkowych opłat za czynności urzędowe poprzez terminale płatnicze POS i usługę WebPOS Paybynet. Dotychczas do Programu przystąpiło 660 urzędów z całej Polski” - wskazał wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej Dariusz Marcjasz.
 
Jak dodano, ponad 1,4 mln przedsiębiorców używa bankowości internetowej, a średnia miesięczna wartość transakcji przekracza 70 tys. zł. Jednocześnie, ponad 0,5 mln detalistów ma terminal płatniczy.
Zdaniem dr Przemysława Barbricha eksperta kampanii „Warto Bezgotówkowo” to naturalna reakcja na zachowania konsumentów. "Polacy oczekują możliwości płacenia za towary i usługi drogą elektroniczną. W przypadku placówek handlowych posiadanie terminala płatniczego staje się wręcz koniecznością. Obrót bezgotówkowy to także inne korzyści dla przedsiębiorców, np. możliwość rozliczania podatków, czy ZUS oraz łatwiejsza kontrola kosztów" – wskazał.
 
Według danych NBP 66 proc. Polaków uważa płatności bezgotówkowe za wygodniejsze od używania gotówki. Wskazuje na to m.in. popularność płatności zbliżeniowych. "Dziś już 64,4 proc. transakcji kartami to płatności zbliżeniowe, zaś 54 proc. posiadaczy karty z tą funkcjonalnością korzysta z niej przynajmniej kilka razy w tygodniu" - wskazano. W Europie tylko Hiszpanie mają większe zaufanie do tej formy rozliczeń.
 
Kampania, której celem jest zachęcenie osób indywidualnych, przedsiębiorców i instytucji publicznych do korzystania z płatności elektronicznych, została objęta patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów. (PAP)