Zm.: zarządzenie w sprawie postępowania z zużytymi lub uszkodzonymi akumulatorami samochodowymi nie nadającymi się do dalszego używania i do naprawy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 7 stycznia 1963 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie postępowania z zużytymi lub uszkodzonymi akumulatorami samochodowymi nie nadającymi się do dalszego używania i do naprawy.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 14 grudnia 1956 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu pojazdami samochodowymi, częściami zamiennymi i ogumieniem do tych pojazdów oraz o normowaniu zużycia materiałów pędnych w eksploatacji i obsłudze pojazdów samochodowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 105, poz. 1209 i z 1961 r. Nr 80, poz. 334) i § 1 zarządzenia nr 187 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 września 1961 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów regulujących obrót rynkowy samochodami osobowymi i częściami zamiennymi oraz o gospodarowaniu ogumieniem (Monitor Polski Nr 80, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministrów Komunikacji i Handlu Wewnętrznego z dnia 25 stycznia 1962 r. w sprawie postępowania z zużytymi lub uszkodzonymi akumulatorami samochodowymi nie nadającymi się do dalszego używania i do naprawy (Monitor Polski Nr 14, poz. 59) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł zarządzenia otrzymuje brzmienie: "w sprawie postępowania z zużytymi lub uszkodzonymi akumulatorami samochodowymi i motocyklowymi nie nadającymi się do dalszego używania",
2)
w § 1 po wyrazie "samochodowe" dodaje się wyrazy "i motocyklowe",
3)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Jednostki gospodarki uspołecznionej, osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej i osoby fizyczne, zwane w dalszym ciągu "użytkownikami", posiadające zużyte lub uszkodzone akumulatory, obowiązane są, przed zakupieniem nowych akumulatorów, dostarczyć posiadane akumulatory razem ze szlamem ołowiu jednej z następujących jednostek, zwanych dalej "odbiorcami":

1) licencjonowanym stacjom obsługi akumulatorów (II klasy),

2) rejonowym zbiornicom złomu,

3) uprawnionym do skupu złomu składnicom spółdzielczym podległym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy.",

4)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Wykaz odbiorców wymienionych w § 2 pkt. 1, odpowiadających wymaganiom technicznym dla uruchomienia, konserwacji i naprawy akumulatorów, ustalać będzie Zarząd Przedsiębiorstwa Remontu i Dozoru Akumulatorów w Warszawie oraz podawać go do wiadomości jednostkom rozprowadzającym akumulatory nowe (§ 5 ust. 1) i Centrali Gospodarki Złomem.

2. Jednostki rozprowadzające akumulatory nowe obowiązane są informować użytkowników akumulatorów o adresach wymienionych w § 2 odbiorców akumulatorów zużytych lub uszkodzonych.

3. Centrala Techniczno-Handlowa "Motozbyt" obowiązana jest podawać do wiadomości odbiorcom wymienionym w § 2 wykaz cen detalicznych akumulatorów nowych z wyszczególnieniem typów, pojemności i ciężaru.",

5)
w § 4:
a)
w ust. 1 początkowe zdanie otrzymuje brzmienie:

"Licencjonowane stacje obsługi akumulatorów (§ 2 pkt. 1) nabywają zużyte lub uszkodzone akumulatory, przy czym:",

b)
w ust. 1 po pkt. 5 zamiast kropki stawia się przecinek i dodaje się pkt. 6 w brzmieniu:

"6) płacą użytkownikom należność w wysokości 10% obowiązującej ceny detalicznej akumulatora tego samego typu,",

c)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Pozostali odbiorcy, wymienieni w § 2 pkt. 2 i 3, obowiązani są przyjmować i rozliczać zużyte lub uszkodzono akumulatory według ciężaru zawartego w nich ołowiu oraz szlamu ołowiu (bez elektrolitu) na podstawie ciężaru lub ustalonych tabel zawartości złomu ołowiu bądź szacunkowej oceny ciężaru po obowiązujących cenach złomu.",

d)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Odbiorcy zużytych lub uszkodzonych akumulatorów obowiązani są wydawać użytkownikom pokwitowania (oryginał kwitów magazynowych według wzoru "magazyn przyjął"), w których stwierdzają typ i ciężar przyjętego akumulatora oraz zapłaconą należność.",

6)
w § 5:
a)
w ust. 1, 2 i 3 wyrazy "w § 4 ust. 2" zastępuje się wyrazami "w § 4 ust. 3",
b)
w ust. 4 po pkt. 5 zamiast kropki stawia się przecinek i dodaje się pkt. 6 w brzmieniu:

"6) zakładom podległym Zjednoczeniu Zaplecza Technicznego Motoryzacji, zakupującym akumulatory w ramach rezerw Ministerstwa Komunikacji,",

7)
w § 6 wyraz "Odbiorcy" zastępuje się wyrazami "Licencjonowane stacje obsługi akumulatorów (§ 2 pkt. 1)", a wyrazy "w § 4 ust. 2" – wyrazami "w § 4 ust. 3",
8)
w § 7 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Na podstawie pokwitowań rejonowej zbiornicy złomu lub uprawnionej do skupu złomu składnicy spółdzielczej stwierdzających przekazanie złomu i szlamu ołowiu (§ 4 ust. 3) licencjonowane stacje obsługi akumulatorów będą zaopatrywane na zlecenie Biura Sprzedaży Sprzętu i Porcelany Elektrotechnicznej "Elektrosprzęt" w Warszawie przez zakłady produkujące akumulatory w płyty akumulatorowe w ilości 80% ciężaru przekazanego złomu i szlamu.

2. W razie nie przedstawienia pokwitowań, o których mowa w ust. 1, licencjonowane stacje obsługi akumulatorów obowiązane są, niezależnie od uiszczenia ceny nabycia płyt akumulatorowych, złożyć kaucję w wysokości 50% wartości nabytych płyt, przy czym przepis § 5 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie.",

9)
w § 9 po wyrazie "samochodowych" dodaje się wyrazy "i motocyklowych".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.8.39

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie postępowania z zużytymi lub uszkodzonymi akumulatorami samochodowymi nie nadającymi się do dalszego używania i do naprawy.
Data aktu: 07/01/1963
Data ogłoszenia: 31/01/1963
Data wejścia w życie: 31/01/1963