Stworzenie warunków pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych do przejścia do pracy w prezydiach powiatowych rad narodowych.

UCHWAŁA Nr 436
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 listopada 1961 r.
w sprawie stworzenia warunków pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych do przejścia do pracy w prezydiach powiatowych rad narodowych.

§  1.
1.
Pracownikom zatrudnionym w wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych, którzy do dnia 31 grudnia 1962 r. przejdą do pracy w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych i posiadają wymagane kwalifikacje, może być przyznany dodatek wyrównawczy do uposażenia, jeśli ich dotychczasowe uposażenie jest wyższe od maksymalnego uposażenia przewidzianego dla stanowiska, na które przechodzą. Dodatek ten nie może być wyższy od różnicy uposażeń.
2.
Pracownicy (ust. 1) obejmujący pracę w prezydiach powiatowych rad narodowych zachowują uprawnienia wynikające z ciągłości pracy.
3.
W razie zmiany przez pracownika (ust. 1) dotychczasowego miejsca zamieszkania zwrot kosztów przeniesienia następuje na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych w przypadku przeniesienia z urzędu.
§  2.
1.
Pracownikom, o których mowa w § 1, mogą być przydzielone mieszkania poza kolejnością przydziału mieszkań ustalone według zasad określonych uchwałą nr 239 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1961 r. w sprawie zatwierdzenia tez dotyczących usprawnienia gospodarki mieszkaniowej.
2.
Pracownicy (§ 1) otrzymujący mieszkanie w nowym miejscu pracy podlegają zwolnieniu od obowiązku płacenia kaucji, a przypadające od pracownika należności z tytułu nabycia i zainstalowania wanny z baterią oraz pieca kąpielowego pokrywa prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
3.
W razie rozwiązania stosunku pracy na wniosek pracownika lub z jego winy przed upływem 3 lat od dnia podjęcia pracy w prezydium powiatowej rady narodowej, pracownik obowiązany jest do opłacenia kaucji, od której został zwolniony, oraz zwrotu kosztów nabycia i zainstalowania wanny z baterią i pieca kąpielowego.
4.
Do czasu przydzielenia mieszkania pracownikom przechodzącym do pracy w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych należy zapewnić tymczasowe zakwaterowanie. Koszty zakwaterowania pokrywa właściwe prezydium powiatowej rady narodowej. Wypłata kosztów ustaje z chwilą przydzielenia odpowiedniego mieszkania.
5.
Prezydium powiatowej rady narodowej do czasu przydzielenia mieszkania w nowym miejscu pracy udziela pracownikom (§ 1) zwolnienia od pracy na jeden dzień w miesiącu w celu odwiedzenia rodziny. Koszty związane z wyjazdem do rodziny pokrywa prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
§  3.
1.
Pracownicy (§ 1), którzy przesiedlą się z dotychczasowego miejsca zamieszkania do nowego miejsca pracy, mogą otrzymać od prezydium powiatowej rady narodowej zapomogę zwrotną w wysokości 5.000 zł.
2.
Zapomoga (ust. 1) nie podlega zwrotowi w przypadku nieprzerwanej pracy pracownika w prezydium powiatowej rady narodowej przez okres 3 lat.
3.
W razie rozwiązania stosunku pracy na wniosek pracownika lub z jego winy przed upływem 3 lat od podjęcia pracy w prezydium powiatowej rady narodowej, zapomoga podlega zwrotowi.
§  4.
1.
Pracownicy zajmujący w wydziałach prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych stanowiska kierowników wydziałów, ich zastępców, kierowników oddziałów i referatów, którzy w związku z łączeniem wydziałów lub uproszczeniem struktury organizacyjnej przejdą do dnia 31 grudnia 1962 r. na stanowiska niższe w tym samym prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej, zachowują uposażenia w wysokości dotychczas pobieranej, jeśli charakter wykonywanych czynności nie ulega zmianie.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie utworzenia wspólnego wydziału dla prezydium wojewódzkiej rady narodowej i rady narodowej miasta wyłączonego z województwa lub dla prezydium powiatowej rady narodowej i miasta stanowiącego powiat.
§  5.
Minister Finansów zapewni kredyty niezbędne do pokrycia wydatków związanych z przeniesieniem do innej miejscowości, kosztami podróży i tymczasowym zakwaterowaniem oraz udzielaniem zapomóg, wynikających z niniejszej uchwały.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz prezydiom wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 14 listopada 1961 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.86.365

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Stworzenie warunków pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych do przejścia do pracy w prezydiach powiatowych rad narodowych.
Data aktu: 14/11/1961
Data ogłoszenia: 21/11/1961
Data wejścia w życie: 14/11/1961, 21/11/1961