Zarachowywanie wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych przekazanych do dalszego prowadzenia jednostkom organizacyjnym zastępowanym dotychczas przez organy zastępstwa prawnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 września 1954 r.
w sprawie zarachowywania wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych przekazanych do dalszego prowadzenia jednostkom organizacyjnym zastępowanym dotychczas przez organy zastępstwa prawnego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
W związku z przepisami dekretu z dnia 2 czerwca 1954 r. o zastępstwie sądowym władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 25, poz. 93) ustala się następujące zasady zarachowywania wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych rozpoczętych przez Urząd Zastępstwa Prawnego i wydziały prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych, a ukończonych przez jednostki określone w art. 1 powołanego wyżej dekretu:
1)
wynagrodzenia za prowadzenie spraw przekazanych przez organy zastępstwa prawnego władzom, urzędom, instytucjom i przedsiębiorstwom państwowym, a zasądzone orzeczeniami sądowymi wydanymi przed dniem przekazania - podlegają ściągnięciu przez wymienione jednostki i odprowadzeniu do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego na rachunek wydziału ogólno-gospodarczego prezydium wojewódzkiej rady narodowej, którego wydział prawny prowadził proces, z dyspozycją zarachowania na dochody budżetów terenowych na część 15, dział 5 "Inne dochody", rozdział 19 "Różne wpływy administracyjno-gospodarcze i zwroty wydatków". Jeżeli sprawę prowadził wyłącznie Urząd Zastępstwa Prawnego, wynagrodzenie za prowadzenie sprawy powinno być odprowadzone na rachunek Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie ze wskazaniem wyżej wymienionej dyspozycji zarachowania;
2)
wpływy z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych, zasądzonych orzeczeniami sądowymi wydanymi po dniu przekazania, odprowadzają po ściągnięciu do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego i zarachowują:
a)
jednostki budżetowe - na rachunek własny dochodów budżetowych z dyspozycją zarachowania na dział 5 "Inne dochody", rozdział 19 "Różne wpływy administracyjno-gospodarcze i zwroty wydatków",
b)
przedsiębiorstwa (zakłady) działające według zasad rozrachunku gospodarczego oraz stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" - na własny rachunek rozliczeniowy, z tym że wpływy te stanowią ich zyski nadzwyczajne i podlegają rozliczeniu z budżetem na zasadach ogólnych;
3)
wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych, które otrzymały od organów zastępstwa prawnego sprawy dotyczące jedynie ściągnięcia kosztów procesu, zasądzonych wyłącznie na rzecz Urzędu Zastępstwa Prawnego lub wydziałów prawnych, zarachowują wpływy z tego tytułu na dochody budżetów terenowych w sposób określony w pkt 1.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 2 nie mają zastosowania do ściągniętego od strony wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, jeżeli wynagrodzenie to podlega wypłaceniu pełnomocnikowi procesowemu.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 czerwca 1954 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 2 marca 1957 r. (M.P.57.21.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1957 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.94.1032

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zarachowywanie wpływów z tytułu kosztów procesu w sprawach cywilnych przekazanych do dalszego prowadzenia jednostkom organizacyjnym zastępowanym dotychczas przez organy zastępstwa prawnego.
Data aktu: 10/09/1954
Data ogłoszenia: 08/10/1954
Data wejścia w życie: 15/06/1954, 08/10/1954