Wyrąb i zużycie reglamentowanych materiałów drzewnych, pochodzących z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa.

INSTRUKCJA
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 20 sierpnia 1951 r.
w sprawie wyrębu i zużycia reglamentowanych materiałów drzewnych, pochodzących z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa.

Przedmiot reglamentacji.
1.
Instrukcja niniejsza stosuje się do surowca okrągłego jako reglamentowanego materiału drzewnego.
2.
Określenie surowca drzewnego, podlegającego reglamentacji znajduje się w rozporządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 marca 1951 r. w sprawie uznania niektórych materiałów drzewnych za reglamentowane (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 187).

Według § 1 pkt 1 tego rozporządzenia za reglamentowany uważa się surowiec okrągły rodzajów liściastych i iglastych, którego średnica w grubszym końcu, mierzona wraz z korą, przekracza 7 cm, bez względu na część drzewa (strzała lub gałęzie), z którego został wyrobiony i bez względu na średnicę w cieńszym końcu.

Z przepisu tego wynika, że poszczególne części wyrobionego drzewa, których średnica po wyrobieniu ich nie przekracza w grubszym końcu 7 cm, nie są materiałami reglamentowanymi. Nadto § 2 rozporządzenia wyłącza od reglamentacji surowiec z widocznym miękkim murszem, którego rozmiary przekraczają połowę średnicy przekroju na obu końcach dłużycy lub kłody, oraz karpinę.

3.
Za zadrzewienia uważa się drzewa rosnące poza gruntami leśnymi.
4.
Do lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa zalicza się lasy i zadrzewienia:
a)
stanowiące własność gromad,
b)
wspólnie zagospodarowane jako wchodzące w skład majątku wspólnot gruntowych (łącznie ze spółkami leśnymi) i spółdzielni produkcyjnych,
c)
stanowiące własność kościelnych i innych osób prawnych,
d)
stanowiące własność osób fizycznych (własność indywidualną).
5.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie obrotu i gospodarowania reglamentowanymi materiałami drzewnymi (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 193) zezwolenia wymaga:
a)
w stosunku do drewna pochodzącego z lasów:

– uzyskiwanie (wyrąb) reglamentowanych materiałów drzewnych,

– zużycie reglamentowanych materiałów drzewnych niezależnie od tego, czy uzyskanie ich nastąpiło na podstawie udzielonego zezwolenia na wyrąb, czy też wskutek zarządzenia wydanego na podstawie art. 8 lub 9 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165),

– odstąpienie reglamentowanych materiałów drzewnych innym osobom;

b)
w stosunku do drewna pochodzącego z zadrzewień - odstąpienie reglamentowanych materiałów drzewnych innym osobom.
6.
Przy udzielaniu zezwoleń, wymienionych w pkt 5, stosuje się zasady i tryb postępowania wymienione w dalszym ciągu instrukcji.

Wyrąb zdrowego drewna w lesie i jego zużycie.

7.
Wyrąb w lesie drzew zdrowych, nie będących posuszem, wywrotami lub złomami, może być dopuszczony tylko w przypadkach uzasadnionych koniecznością zaspokojenia niezbędnych potrzeb własnych posiadacza lasu, jak np. remont budynków, sporządzenie sprzętu i narzędzi, w lasach gromadzkich - na potrzeby związane z prowadzeniem gospodarki publicznej lub społecznej, jak np. budowa szkoły, żłobka, mostu itp., a w lasach wspólnie zagospodarowanych - na potrzeby uczestników wspólnoty i na cele gospodarki publicznej i społecznej.
8.
Dozwolona do wyrębu ilość drewna nie może przekroczyć rozmiaru wynikającego z przepisów art. 4 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165), a w szczególności z przestrzegania zasady trwałości użytkowania i zapewnienia poprawy stanu gospodarczego lasu; w przypadkach zagospodarowania lasu; na podstawie zatwierdzonego planu gospodarstwa leśnego wyrąb nie może być większy od przewidzianego w planie.
9.
Zezwolenie na wyrąb drzew wymienionych w pkt 7 wydaje prezydium powiatowej rady narodowej.
10.
W celu uzyskania zezwolenia na wyrąb i zużycie drzew posiadacz lasu powinien wnieść podanie (wzór Nr 1) do prezydium powiatowej rady narodowej za pośrednictwem prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, które wpisuje na podaniu opinię co do celowości zużycia drewna.

W przypadku przychylnej swej opinii prezydium gminnej rady narodowej przesyła podanie do nadleśniczego, który wydaje opinię co do zgodności zamierzonego wyrębu z zasadami prawidłowego gospodarstwa leśnego, odpowiednio do tej opinii ustala numerację drzew przeznaczonych do wyrębu i ich rodzaj, grubość i masę grubizny bez kory oraz przesyła podanie do prezydium powiatowej rady narodowej.

W przypadku nieprzychylnej opinii co do zużycia drewna prezydium gminnej rady narodowej przesyła podanie bezpośrednio do prezydium powiatowej rady narodowej.

Jeżeli prezydium powiatowej rady narodowej nie przychyli się do opinii prezydium gminnej rady narodowej, to przesyła podanie nadleśniczemu dla wydania opinii o dopuszczalności wyrębu i uzupełnienia danymi dotyczącymi numeracji, rodzajów, grubości i masy drzew.

11.
Decyzję prezydium powiatowej rady narodowej (wzór Nr 4) sporządza się w czterech egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla strony, drugi dla ekspozytury przedsiębiorstwa państwowego "Paged" Państwowa Centrala Drzewna ("Paged" P.C.D.), trzeci dla nadleśniczego, a czwarty pozostaje w aktach.

Egzemplarz decyzji przeznaczony dla strony przesyła się za pośrednictwem prezydium gminnej rady narodowej.

Wyrąb, zużycie i odstępowanie drzew nie wymienionych w pkt 7.

12.
Posiadacze lasu obowiązani są do zgłoszenia prezydium gminnej rady narodowej (rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu) drzew pochodzących z posuszu, wywrotów i złomów w lesie. Zgłoszenie może być dokonane pisemnie lub ustnie i powinno zawierać wskazanie miejsca, rodzaju, ilości i grubości drzew.
13.
Prezydium gminnej rady narodowej (rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu) obowiązane jest do założenia i prowadzenia ewidencji drzew wymienionych w pkt 12 jak również drzew, których wyrąb zarządzony został przez prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie art. 8 i 9 dekretu o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa oraz drzew pochodzących z zadrzewień, na których odstąpienie udzielone zostało zezwolenie.
14.
Zezwolenie na uzyskanie (wyrąb) drzew, pochodzących z posuszu, wywrotów i złomów w lasach wydaje prezydium gminnej rady narodowej po uprzednim zasięgnięciu opinii nadleśniczego co do faktycznego stanu zdrowotnego tych drzew i po ustaleniu przez niego danych dotyczących poszczególnych drzew (wzór Nr 2).
15.
Zezwolenie na zużycie reglamentowanych materiałów drzewnych, pochodzących z posuszu, wywrotów i złomów, bądź zezwolenie lub nakaz odstąpienia ich albo zezwolenie na odstąpienie reglamentowanych materiałów drzewnych pochodzących z zadrzewień wydaje prezydium gminnej rady narodowej (rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu).

Zezwolenie lub nakaz odstąpienia dopuszczalne są jedynie na rzecz posiadacza gospodarstwa rolnego, gromady lub bezrolnego zamieszkałego i zatrudnionego na wsi.

16.
W przypadku, gdy ilość drewna przeznaczonego do zużycia na własne potrzeby jednego gospodarstwa przekracza 5 m3 rocznie, zezwolenie prezydium gminnej rady narodowej wymaga uprzedniej zgody prezydium powiatowej rady narodowej.
17.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy od dnia zgłoszenia drewna wymienionego w pkt 13 prezydium gminnej rady narodowej (rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu) nie rozdysponuje zgłoszonej ilości drewna z braku umotywowanych potrzeb, wówczas o miejscu, ilości i jakości nadwyżek powiadomi miejscową ekspozyturę "Paged" P.C.D., która bezpośrednio lub przez inne upoważnione instytucje lub osoby ma obowiązek bezzwłocznego zakupienia zgłoszonych materiałów drzewnych po cenach obowiązujących.
18.
Osoby, ubiegające się o zezwolenie na uzyskanie (wyrąb), zużycie lub odstąpienie reglamentowanych materiałów drzewnych wymienionych w pkt 13 lub na odstąpienie takich materiałów pochodzących z zadrzewień, powinny złożyć we właściwym prezydium gminnej rady narodowej (rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu) podanie według ustalonego wzoru (wzór Nr 2 lub 3).
19.
Prezydium gminnej rady narodowej (rady na rodowej miasta nie stanowiącego powiatu) po otrzymaniu podania wydaje decyzję (wzór Nr 5 i 6).

Zezwolenia wydawane przez prezydia gminnych rad narodowych (rad narodowych miast nie stanowiących powiatów) powinny być sporządzane w 4 egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla strony, drugi i trzeci przesyła się do nadleśniczego i do ekspozytury "Paged" P.C.D., a czwarty pozostaje w aktach.

Przepisy końcowe.

20.
Prezydia gminnych rad narodowych (rad narodowych miast nie stanowiących powiatów) obowiązane są czuwać, aby reglamentowane materiały drzewne nie były zużyte sprzecznie z wydanym zezwoleniem lub nakazem.
21.
Sprawozdanie z ilości uzyskiwanych reglamentowanych materiałów drzewnych z lasów niepaństwowych opracowuje "Paged" P.C.D. W tym celu na podstawie otrzymanych odpisów decyzji zezwalających na uzyskiwanie (wyrąb) drewna ekspozytury "Paged" P.C.D. sporządzają po upływie każdego kwartału zestawienia, zawierające wymienienie, osobno dla każdego powiatu, ilości reglamentowanych materiałów drzewnych z podziałem na drewno iglaste i liściaste oraz każdej z tych grup na użytek i opał. Zestawienia te przesyłane są niezwłocznie do Centrali "Paged" P.C.D., która sporządza analogicznej treści zestawienie dla całego obszaru Państwa.
22.
Wykroczenia przeciwko przepisom o reglamentacji w zakresie zużycia reglamentowanych materiałów drzewnych i odstępowania ich innym osobom zagrożone są karami, przewidzianymi w dekrecie z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447). Zawarte w tym dekrecie przepisy karne są następujące:

"art. 11 - Kto bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami zezwolenia zbywa lub nabywa artykuł reglamentowany albo zużywa go na cele inne, niż określone w warunkach przydziału lub sprzedaży, ulega karze więzienia do lat 3 i grzywny.

art. 11a - 1. Kto w inny sposób, aniżeli przewidziany w artykułach poprzedzających, narusza przepisy dekretu albo rozporządzeń i ogłoszonych w Monitorze Polskim zarządzeń na jego podstawie wydanych, ulega karze aresztu do 3 miesięcy lub grzywny do 7.500 zł albo obu tym karom łącznie.

2. Orzekanie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.

art. 12 - W razie skazania za przestępstwa przewidziane w art. 9-11a może być orzeczony przepadek artykułów reglamentowanych, których przestępstwo dotyczy".

23.
Wykroczenia przeciwko przepisom o uzyskaniu (wyrębie) reglamentowanych materiałów drzewnych zagrożone są karą przewidzianą w art. 26 pkt e) dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165).

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-81.1129

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wyrąb i zużycie reglamentowanych materiałów drzewnych, pochodzących z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa.
Data aktu: 20/08/1951
Data ogłoszenia: 15/09/1951
Data wejścia w życie: 15/09/1951