Rozporządzenie wykonawcze 2016/1630 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedury stosowania środka przejściowego dla podmodułu ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1630
z dnia 9 września 2016 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedury stosowania środka przejściowego dla podmodułu ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) 1 , w szczególności jej art. 308b ust. 13 akapit szósty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby umożliwić stosowanie środka przejściowego określonego w art. 308b ust. 13 dyrektywy 2009/138/WE, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji powinny być w stanie wykazać swoim organom nadzoru, że zakupu akcji, które podlegają temu środkowi przejściowemu, dokonano nie później niż w dniu 1 stycznia 2016 r. W tym celu zakłady ubezpieczeń i reasekuracji powinny stosować określone procedury pozwalające odpowiednio identyfikować i dokumentować te akcje.

(2) W celu zapewnienia jednolitych warunków oraz odpowiedniej kontroli stosowania tego środka przejściowego zakłady ubezpieczeń i reasekuracji powinny prowadzić ewidencję, w której odnotowuje się wszystkie zmiany wpływające na liczbę akcji podlegających wspomnianemu środkowi przejściowemu. Zakłady te powinny aktualizować ewidencję każdorazowo, gdy wyliczają kapitałowy wymóg wypłacalności według standardowego wzoru, aby identyfikować akcje podlegające środkowi przejściowemu.

(3) W odniesieniu do akcji posiadanych w ramach przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania lub innych inwestycji w formie funduszy, w przypadku których zastosowanie metody opartej na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko nie jest możliwe, metodę identyfikacji liczby akcji zakupionych przed dniem 1 stycznia 2016 r. określono w art. 173 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 2 , a zatem nie istnieje konieczność monitorowania daty zakupu tych akcji. Odnośną datą zakupu, którą należy identyfikować i dokumentować, powinna być data zakupu jednostek lub udziałów w tych przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania lub innych inwestycjach w formie funduszy.

(4) Zakłady powinny uwzględniać w swoich ewidencjach datę zakupu akcji, jednostek lub udziałów, do których stosuje się środek przejściowy. Ponadto organom nadzoru należy udostępniać, na ich wniosek, kompleksową dokumentację i informacje pozwalające zweryfikować, czy spełniono kryteria stosowania środka przejściowego.

(5) W przypadku sprzedaży przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji akcji, jednostek lub udziałów, o których mowa w art. 173 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, a następnie odkupieniu przez nie akcji, jednostek lub udziałów tego samego rodzaju po dniu 1 stycznia 2016 r., liczba akcji, które podlegają środkowi przejściowemu, ulegnie zmniejszeniu w porównaniu z pierwotnie zidentyfikowaną liczbą. Procedury stosowane przez zakłady ubezpieczeń lub reasekuracji powinny zatem zapewniać możliwość odróżnienia akcji, które nadal podlegać będą środkowi przejściowemu po tej sprzedaży i późniejszym zakupie akcji, jednostek lub udziałów, od wszystkich innych akcji, jednostek lub udziałów.

(6) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

(7) Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Ubezpieczeń i Reasekuracji powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W przypadku gdy waga standardowego parametru, o którym mowa w art. 308b ust. 13 lit. b) akapit pierwszy dyrektywy 2009/138/WE, jest mniejsza niż 100 %, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji prowadzą ewidencję akcji, o których mowa w art. 173 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, oraz dat ich zakupu. Jeżeli akcje te posiadane są w przedsiębiorstwie zbiorowego inwestowania lub innych inwestycjach w formie funduszy, a zastosowanie metody opartej na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko nie jest możliwe, zakłady prowadzą ewidencję wyłącznie jednostek lub udziałów w przedsiębiorstwie zbiorowego inwestowania lub innej inwestycji w formie funduszy, do których stosuje się art. 173 ust. 2, oraz dat ich zakupu.
2.
Zakłady ubezpieczeń i reasekuracji przekazują organowi nadzoru, na jego wniosek, wszelkie niezbędne informacje dotyczące tych akcji, jednostek i udziałów oraz dowody dokumentujące datę ich zakupu.
3.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, podlega aktualizacji każdorazowo, gdy zakład ubezpieczeń lub reasekuracji wylicza kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując środek przejściowy określony w art. 308b ust. 13 dyrektywy 2009/138/WE.
4.
W przypadku sprzedaży przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji akcji, jednostek lub udziałów, o których mowa w ust. 1, zakupionych nie później niż w dniu 1 stycznia 2016 r., a następnie zakupu przez nie akcji, jednostek lub udziałów tego samego rodzaju po dniu 1 stycznia 2016 r., zakłady ubezpieczeń i reasekuracji zapewniają możliwość identyfikacji, zgodnie z ust. 1, posiadanych nadal akcji, jednostek lub udziałów zakupionych nie później niż w dniu 1 stycznia 2016 r.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 września 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz.U. L 12 z 17.1.2015, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.243.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1630 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedury stosowania środka przejściowego dla podmodułu ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE
Data aktu: 09/09/2016
Data ogłoszenia: 10/09/2016
Data wejścia w życie: 30/09/2016