Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział, że resort planuje podniesienie wycen w czterech zakresach: chirurgii, internie, izbach przyjęć oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Szef resortu zapowiada, że w MZ analizują, czy więcej za świadczenia w tych czterech zakresach będą mogli zapłacić od marca,  czy być może nawet od stycznia tego roku.

W marcu wzrost wycen, by pomóc szpitalom powiatowym​ - czytaj tutaj>>
 

Negocjacje ostatniej szansy

To, o ile wzrosną wyceny zależy od wyniku negocjacji, które się toczą w Ministerstwie Zdrowia z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Powiatowych. Przypomnijmy, że dyrektorzy szpitali powiatowych, a jest ich w Polsce ponad 300, chcą, by wycena procedur wzrosła o 15 proc., ale resort na razie proponuje 5 proc.  podwyżki w tych czterech zakresach.

- Ta propozycja jest nie do przyjęcia. Gdy w 2017 roku wchodziła w życie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, by pokryć skutki tej regulacji, Ministerstwo Zdrowia podwyższyło wycenę wszystkich procedur o 4 proc., a teraz daje się podwyżki kolejnym grupom zawodowym, a nam zaproponowano wzrost o 5 proc. w czterech zakresach – mówi Waldemar Malinowski, prezes OZPSP. - Jeśli nie otrzymamy wyższej propozycji, nie będziemy mieć pieniędzy na bieżące działanie szpitali. Już teraz są jednostki, w których koszty wynagrodzeń wynoszą już 80-85 proc. wszystkich wydatków - dodaje.

Ekonomicznie zmuszą szpitale, by operowały zaćmę w trybie jednodniowym​ - czytaj tutaj>>

 


Minister obiecuje podwyżki, ale nie daje kasy

Malinowski podkreśla, że decyzje ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotyczącej podwyżek płac dla kolejnych grup zawodowych sprawiły, że szpitale powiatowe znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Sprawdź w LEX: Nowe zasady wynagradzania pielęgniarek i położnych >

- Nie nadążamy spełniać obietnic podwyżek dla kolejnych grup zawodowych, które składa pan minister – mówi Malinowski i przypomina, że minister zdrowia zobowiązał się do podniesienia wynagrodzeń pielęgniarek, ratowników medycznych oraz lekarzy specjalistów zatrudnionych na etacie, co spowodowało roszczenia innych grup zawodowych zatrudnionych w służbie zdrowia m.in. lekarzy zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych.

Sprawdź w LEX: Zmiany w wynagrodzeniach dla pracowników podmiotów leczniczych – przewodnik po nowych regulacjach >

Dodatkowo - jak zaznaczył Malinowski – Ministerstwo Zdrowia w tym roku planuje podwyżki dla diagnostów i rehabilitantów medycznych. – Przestajemy sobie radzić z tą falą kolejnych roszczeń – podkreślił.  I dodał, że jeśli nie wzrośnie finansowanie procedur wykonywanych w szpitalach powiatowych, część placówek trzeba będzie zamknąć.

Samorządy znów dokładają miliony do szpitali​ - czytaj tutaj>>

 


Pół miliarda dopłacili w 2018 roku

Według danych OZPSP organy założycielskie szpitali powiatowych, czyli głównie samorządy, nie są w stanie dłużej utrzymywać szpitali. Organizacja podaje, że zrobiła ankietę wśród 100 lecznic i okazało się, że ich organy założycielskie tylko w 2018 r. musiały pokryć stratę w wysokości 500 mln zł.

Taki obowiązek nakłada na nie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej wprowadzona dwa lata temu. Według tych przepisów szpital musi pokryć ujemny wynik finansowy, jaki wygenerował za dany rok, albo zostać zlikwidowany.

Szpitale pozwą NFZ o nadryczałty - czytaj tutaj>>
 

Bolesny brak nadwykonań

Prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka ocenił, że "sieć szpitali nie działa". Zgodnie z założeniami sieci szpitale dostają ryczałt, ale nie dostają już nadwykonań. Płonka dodaje, że z przeprowadzonych ankiet wynika, iż na 100 szpitali tylko 10 nie wykazywało straty finansowej. - Nie utrzymamy tego dłużej. Doszliśmy pod ścianę, jeśli chodzi o samorządy - podkreśla.

Szefowie OZPSP i Związku Powiatów Polskich napisali list adresowany do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Domagają się m.in. wyrównania wzrostu świadczeń szpitalnych za 2018 r., wzrostu kwoty ryczałtu na rok 2019, rekompensaty wzrostu kosztów świadczeń medycznych spowodowanego decyzjami płacowymi MZ, zmiany wyceny świadczeń medycznych z uwzględnieniem kosztów ponoszonych przez szpitale, pełnego finansowania świadczeń ratujących życie oraz finansowania świadczeń wykonanych przez szpitale ponad limit określony ryczałtem.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Przegląd problemów dotyczących odpowiedzialności zawodowej lekarzy w orzecznictwie SN >

Zapobieganie błędom medycznym w praktyce >