Dyrektorzy szpitali powiatowych alarmują, że ich sytuacja finansowa jest coraz gorsza. Pod koniec grudnia dyrektorzy szpitali powiatowych alarmowali, że bez dodatkowych pieniędzy utoną w długach. Podkreślali, że ostatnio podwyższono płace lekarzom specjalistom i minimalne wynagrodzenie dla pracowników ochrony zdrowia, ale nie przekazano im pieniędzy na te wydatki. Dobija ich wzrost kosztów za energię elektryczną, które spowodował wzrost kosztów np.: cateringu. Napisali list do ministra zdrowia, w którym domagają się wzrostu wyceny świadczeń o 15 procent.

- Gdy popatrzymy na nominalny wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to dynamika realna jest na poziomie 1 proc. – podkreśla Marek Wójcik, Pracodawcy RP. - Realny wzrost nakładów między 2018 i 2017 wynosi 0,6 proc. W 2019 r. realny wzrost wyniesie ok. 1 procenta. Nie podzielam zdania, że jest to wiele. Wrastają nakłady, ale także znacząco rosną koszty prowadzenia usług. Nie ma wzrostu liczby świadczeń, bo wzrost nakładów konsumuje wzrost wynagrodzeń pracowników. Za nas decyduje się jak zarządzać szpitalami. Teraz NFZ jest największym kadrowcem – podkreśla Marek Wójcik, Pracodawcy RP.

 

Z powiatów znikają szpitale czytaj tutaj>>

 


Szumowski: Planujemy wzrost wycen

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał w poniedziałek na Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia, że planuje od marca wzrost wyceny świadczeń w NFZ. - Chcemy, by wzrosty wycen były głównie w tych obszarach, gdzie szpitale powiatowe mają największe nadwykonania, czyli: interna, chirurgia, SOR i izba przyjęć – podał Szumowski. - Ale są jeszcze plany, by w połowie roku przedstawić plan dla szpitali powiatowych. Wiemy, że szpitale powiatowe wymagają rozwiązań, które zrekonstruowałyby ich kondycję kompleksowo. Nad tym pracujemy. Trwa praca na poziomie politycznej dyskusji o rozwiązaniach.

Szumowski podkreślał, że szpitale powiatowe są kluczowe dla społeczeństwa. - Szpitale powiatowe na pewno wymagają systemowego podejścia i docenienia ich roli. Teraz pracujemy nad tym – podkreślał Szumowski.

Zmiany organizacyjne w związku z komercjalizacją szpitali. Konsekwencje dla pracowników czytaj tutaj>>

Andrzej Jacyna, prezes NFZ podkreślał, że spotkał się już kilka razy z przedstawicielami Związku Szpitali Powiatowych. Kolejne jest zaplanowane na 13 lutego. - Czekamy aż dyrektorzy przekażą nam faktyczne koszty świadczeń. Wiemy, że szpitale powiatowe mają największe problemy ze spięciem finansów. Dlatego planujemy zmianę wycen w internie, chirurgii ogólnej, szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i nocnej pomocy lekarskiej. To są te obszary, gdzie rosną koszty i w tych obszarach będziemy działać.

Jacyna podkreślał, że czekają na twarde dane z konkretnych szpitali. Na tej podstawie mają przedstawić swoje propozycje wzrostu wycen, „oczywiście w miarę posiadanych środków finansowych”.

Pięćdziesiąt szpitali generuje 80 proc. długów czytaj tutaj>>

 

Dodatkowe 1,8 mld zł do wydania

Prezes Jacyna podkreślał, że pod koniec ubiegłego roku NFZ otrzymał dodatkowe 1mld 800 mln zł na finansowanie świadczeń pacjentów nieubezpieczonych.

- Te pieniądze mają być uruchomione w tym roku. Rezerwa ogólna i fundusz zapasowy będą wyższe. Liczę na to, że ministerstwo finansów na końcu 2019 r. przekaże dodatkowe środki finansowe w trybie dotacji – podkreśla Jacyna.