Jak podaje Fundacja Alivia, w szpitalu w Lublinie 60 pacjentów wymagających natychmiastowego leczenia raka płuca nie otrzymuje refundowanego leczenia. - To niesłychany skandal. Minister zdrowia wydawał decyzje refundacyjne bez zapewnienia finansowania dla zakupu leków. Skala tego patologicznego zjawiska jest nieznana – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia. Fundacja wzywa do sprzeciwu i podpisania petycji do ministrów zdrowia i finansów o zapewnienie środków na leczenie pacjentów onkologicznych.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie przekazał Alivii kopię korespondencji z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Okazuje się, że od 10 miesięcy ośrodek sygnalizował konieczność zwiększenia kontraktu na leczenie pacjentów z rakiem płuca. Było to związane z wpisaniem na listę refundacyjną nowych leków.

 


Oddziały NFZ nie mają pieniędzy

Jak podaje Fundacja, w każdej z kilku odpowiedzi Narodowy Fundusz Zdrowia informował, że nie ma odpowiednich środków, aby zwiększyć wartość umowy. 21 lutego br. ośrodek ponowił swoją prośbę o zwiększenie kontraktu. Szpital informował, że na włączenie do programu oczekuje obecnie 60 pacjentów, a na leczenie wszystkich potrzebujących w tym roku konieczne jest dodatkowe 13 mln zł. Lubelski ośrodek nie jest jedyny. Podobne sygnały dochodziły do Fundacji ze szpitali ze Szczecina i Warszawy.

Alivia od wielu miesięcy informuje o braku środków na leczenie onkologiczne. We wrześniu 2018 r. opublikowała zestawienie, które dowodziło, że koszt zawartych porozumień płacowych przekroczy wzrost budżetu NFZ o 2,5 mld zł.

W lipcu w portalu Prawo.pl pisaliśmy o tym, że szpitale kredytują NFZ podając leki pacjentom. Płacą za nie, a później miesiącami czekają na zwrot pieniędzy, przez co tracą płynność finansową.

Wiceminister Maciej Miłkowski w wywiadzie opublikowanym 25 lutego w serwisie Prawo.pl potwierdził, że w resorcie analizują, ile wyniosło niedofinansowanie związane z programami lekowymi, które sygnalizowały fundacje. Wiceminister zdrowia przyznał, że „w pewnych regionach w programach lekowych nie zwiększono finansowania”.

 

NFZ: Zapłacą do końca roku

W poniedziałek na konferencji prasowej Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podkreślał, że skala zjawiska związanego z zaleganiem pieniędzy za programy lekowe jest mniejsza. - Do końca marca umowy zostaną rozliczone i podpisane ugody ze szpitalami – mówił Jacyna i dodał, że w tym roku nakłady na programy lekowe będą większe niż rok temu.

Minister Szumowski podkreślał, że jeszcze jest za wcześnie, by mówić o rozliczeniu programów lekowych. - Ten proces zawsze trwa do końca marca. Wszystkie umowy zostaną rozliczone do końca marca – podkreślał.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Nabywanie leków refundowanych przez szpitale - ustalanie maksymalnej ceny - PROCEDURA >

Leczenie szpitalne - programy zdrowotne (lekowe) - zawieranie i realizacja umowy z NFZ >