Przypomnijmy, że decyzja refundacyjna dla każdego produktu leczniczego wydawana jest na 2 lub 3 lata. Dla leku Humira decyzja o objęciu refundacją w dwóch programach lekowych została wydana 1 marca 2016 r. na 3 lata. Było zagrożenie, że dwa programy nie będą kontynuowane. Chodzi o: „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym” (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3) oraz „Leczenie inhibitorami TNF ALFA  świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa” (ICD-10 M 45).

Lek stosuje się u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK).

- Ostateczna oferta dla tego leku została zaakceptowana i lek znajdzie się na marcowej liście leków refundowanych. W tym pierwszym projekcie listy jeszcze go nie wpisaliśmy, ale zrobimy aktualizację, na której już będzie. Pacjenci nie stracą dostępu do leczenia tym lekiem – podkreśla Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Uwagi do projektu obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2019 r., można zgłaszać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres e-mail: wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 26.02.2019 r. do godz. 12.


Jakie dokumenty powinien posiadać lekarz POZ by przy wystawianiu recepty by nie być przez NFZ ukaranym za brak uzasadnienia względami medycznymi - czytaj tutaj>>

 

Apel pacjentów o kontynuację leczenia

Jeszcze 22 lutego Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS apelowała o zapewnienie kontynuacji leczenia.

„ Jako przedstawicielka pacjentów chorych na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) uważam plan Ministerstwa Zdrowia dot. zakończenia z dniem 1 marca 2019 r. refundacji leku Humira w ramach programu lekowego B.35 (Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym) i B.36 (Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – ZZSK) za skandaliczny” – podkreślała Samselska.

Wyjaśniała, że zakończenie refundacji leku będzie wiązało się z koniecznością przerywania u pacjentów jedynej skutecznej terapii. Stowarzyszenie podawało, że w ramach tych dwóch programów leczonych Humirą jest ok. 1700 osób.

 

Na liście nie ma nowości, bo są zaległości

Na marcowej liście leków refundowanych nie żadnego nowego programu lekowego.

Jak w rozmowie z Prawo.pl tłumaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na tej liście nie ma nowości, „bo analizujemy, ile wyniosło niedofinansowanie związane z programami lekowymi. Niektóre fundacje sygnalizowały, że w pewnych regionach w programach lekowych nie zwiększono finansowania. Analizujemy te doniesienia”.

Jak podawała Fundacja Alivia zaległości za świadczenia nielimitowane, głównie dotyczące onkologii, w całym kraju wyniosły 266 mln zł. Wiceminister podkreślał, że nie ma jeszcze oficjalnych danych, bo trwa liczenie. - Właśnie dyrektorzy na poziomie oddziałów zakończyli proces renegocjacji umów, a pozostałe niezapłacone świadczenia będą analizowane w najbliższym czasie już z budżetu roku bieżącego. Jedno jest pewne, że na listy leków weszły w ubiegłym roku nowe programy, np. na nowotwór płuca, a za tym, nie we wszystkich oddziałach, poszło istotne zwiększenie środków. Musimy sprawdzić, ile pieniędzy dołożyć szpitalom z tego powodu, aby pacjenci byli przyjmowani w miarę kwalifikacji do poszczególnych programów na bieżąco – podkreślał Miłkowski. 

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Zmiany w prawie ochrony zdrowia w 2019 r. - zapis szkolenia >

Refundacja leków i wyrobów medycznych >

Zakaz promocji, rabatów i bonusów na leki refundowane >

Kontrola recept refundowanych - PROCEDURA >

Zasady wydawania bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych świadczeniobiorcom 75+ - PROCEDURA >